Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... executat silit?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

executat silit?

Tata si-a achizitionat o masina logan in 2008 prin leasing.Dupa 2 ani a ramas fara loc de munca neputand plati rata in continuare la masina.Masina a fost ridicata si vanduta la licitatie la un pret mult mai mic.Intre timp tata a divortat iar fostei sotii i se opreste o treime din salariu la fel si tateiTata a fost dat in judecata de catre baca de unde si-a achizitionat masina ,inclusiv si de sotie.Intre timp tata a mostenit casa unde locuieste.intrebarea mea este!!!!poate banca sa-i ia casa in conditia in care nu plateste rata?sau ce se poate intAmpla?dar daca tata n-are mai supravietui eu la randul meu as plati rata la masina?
1-Daca tatal dvs este proprietar al casei,da ,poate fi executat silit pentru recuperarea creditului neachitat
2-Daca dvs ,acceptati succesiunea,pe cale de consecinta acceptati atat activul=bunurile,dar si pasivul=datoriile defunctului
In cazul in care se ajunge la executare silita se pot executa inclusiv bunurile imobiliare mostenite( integral sau pe cote parti).

Executorul va depune toate diligentele necesare si va identifica bunurile debitorului.