Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... radierea masinii de la primarie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

radierea masinii de la primarie

Buna ziua, am vandut masina unei persoane prin contract de vanzare-cumparare, am achitat datoriile la primarie si i-am dat certificatul fiscal ca sa o inmatriculeze, au trecut mai bine de trei luni si nu a inmatriculat-o pe el, am fost la primarie si cei de acolo au spus ca atata timp cat el nu inmatriculeaza masina pe numele lui apar tot eu astfel incat o sa platesc in continuare impozitul pe masina.
Intrebarea era, care este modalitatea legala prin care pot sa-l oblig sa inmatriculeze masina pe numele lui?sau sa fiu eu radiat de la primarie astfel incat sa nu mai platesc imozitul pe acea masina?
Va multumesc pentru un eventual ajutor.
ai 3 variante>
1. discuti cu cumparatorul.
2. dai la politie masina si actele ei furate
3. il obligi prin istanta sa perfecteze actele de vanzare cumparare
Nastase_Cristian_Mihail a scris:

2. dai la politie masina si actele ei furate

In situatia existentei contractului de vanzare cumparare nu mai poate fi legal invocat furtul atat al auto cat si al actelor....sau vanzatorul poate sa promoveze plangere dar se supune riscului sa fie acuzat de fapta prevazuta si pedepsita de legea penala
Daca amiabil nu se solutioneaza,ramane varianta in instanta de judecata

multumesc pt. raspuns dar revin cu niste detalii, masina am vandut-o, i-am predat masina, actele si certificatul fiscal sa si-o poata inmatricula si acum nu-l mai gasesc, cei de la primarie vor certificat de radiere dar cum sa-l obtin daca am vandut masina?Eu vreau doar sa nu mai apar la primarie cu masina sa nu mai platesc impozit si sa nu ma trezesc cu vreo amenda...
Daca ramane doar a treia varianta prezentata de d-voastra imi puteti spune va rog cum se numeste acea actiune ca sa caut un model?
eu_craciun, utilizator
Conform Codului fiscal, dvs in baza contractului de vanzare cumparare, puteti scoate dupa rolul dvs, masina vanduta, acei functionarii nu va pot obliga sa duceti radierea din politie dupa numele dvs, pt ca nu este prevazut in lege acest lucru.

ART. 264 Dobândiri şi transferuri ale mijloacelor de transport.
(2) În cazul unui mijloc de transport care este înstrăinat de o persoană în cursul unui an sau este radiat din evidenţa fiscală a compartimentului de specialitate al autorităţii de administraţie publică locală, taxa asupra mijlocului de transport încetează să se mai datoreze de acea persoană începând cu data de întâi a lunii următoare celei în care mijlocul de transport a fost înstrăinat sau radiat din evidenţa fiscală.

Dvs mergeti completati formularul tip de Cerere scoatere din evidenta a mijlocului de transport, anexati contractul de vanz-cump, iar functionarii de acolo au obligatia ca in termen de 7-15 zile sa solutioneze cererea.

Atentie! Rugati acele persoane "extrem de vigilente" de la ghiseu, ca au obligatia sa va solutioneze cererea de radiere si totodata sa instiinteze primaria impozite si taxe unde isi are domiciliul respectivul cumparator.

Daca nu da curs cererii dvs, mergeti la director.