Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... unde pot sa trimit un referat???
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

unde pot sa trimit un referat???

Buna ziua, m-ar interesa unde pot sa trimit un referat , pentru a mi se recalcula pensia, la Casa de Pensii Bucuresti, sau la Ministerul Muncii?????eu fiind din Bacau. Mentionez ca am avut proces cu Casa de Pensii, la Bacau, si vreau sa ajung la un for mai superior.
Multumiri anticipate!
Daca ati epuizat toate instantele competente din Bacau, respectiv Tribunal si Curtea de Apel, iar acestea v-au respins pretentiile, atunci nu va mai ramin decit caile extraordinare de atac (cititi cu atentie daca va incadrati in motivele expres si limitativ prevazute de procedura civila) si, daca nu va incadrati in aceste motive, atunci puteti trimite "referate" si Sfintului Duh ca nu prea mai are cine va da dreptate pe pamint.
Credeam ca pot primi un raspuns mai clar pentru un nespecialist in ale procedurilor civile sau altfel....simplu, voiam sa stiu unde as putea sa ma adresez cu o plangere, caci vad ca denumirea de referat nu va place, unde , un roman de rand poate sa apeleze, pentru a i se recalcula pensia,atat, destul de simplu.
1. Puteti sa faceti o sesizare la Casa Nationala de Pensii Publice pe e-mail la: petitii.sesizari@cnpas.org

2. - Dar cred ca sesizarea dvs. va fi trimisa la Casa Judeteana de Pensii Bacau spre solutionare.
- Incercati poate gasiti pe cineva care sa va raspunda macar cum sa procedati in continuare.

multumesc! asta era termenul corect, sesizare, eu m-am incurcat in rapoarte si plangeri, inca odata va multumesc, da la Casa Nationala de Pensii Publice o sa scriu.
O seara minunata!