Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... firma suspendata se redeschide automat?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

firma suspendata se redeschide automat?

Buna ziua.
Dupa ce expira cei 3 ani de suspendare a unui srl, ce se intampla? Firma se redeschide "de la sine"?
Precizez ca in aceasta perioada angajatul si-a dat demisia, contul din banca a fost desfiintat de catre banca, orice activitate a fost blocata.
Nu m-ar interesa ca firma sa-si reia activitatea.

multumesc
Se va intampla ca Registrul COmertului sa ceara dizolvarea ei si ulterior lichidarea, ocazie cu care se va numi un lichidator judiciar care sa indeplineasca procedurile legale. Luati in considerare ca statul va lichida societatea dar nu gratis.
Am intalnit si urmatoarea situatia si anume ca nu este radiata de ORC decat daca sunt platite datoriile (amenzile mentionate mai sus), decat cum zice d-nul Lucian doar dizolvare.

Cu stima.
Imi cer scuze, nu stiu diferenta intre dizolvare si radiere sau lichidare.
Si Daca e sa o faca Reg Com e posibil sa fie mai scump decat daca as face-o eu?
Multumesc mult.
Etapele pana la disparitia totala a societatii din registrul comertului sunt: dizolvarea, care este etapa premergatoare, si ultima radierea societatii.