Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzat de furt pe nedrept in supermarket
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzat de furt pe nedrept in supermarket

Buna ziua,
Ma adresez dumneavoastra pentru ca am mare nevoie de sfaturile unui expert.

Intr-o dimineata am mers la[ editat ]cu un prieten sa cumpar niste rigips si inca cateva materiale de constructii. Aveam marfa in 2 carucioare si doamna de la casa ne-a intampinat cu scanerul in mana sa scaneze produsele.
A scanat ... Aproape tot, dupa care mi-a apus cat am de platit. Am plati 398 de lei si am dat sa plec. Agentul de paza a verificat bonul si a observat ca in cos mai erau produse nescanate si a chemat politia care mi-a facut proces verbal de incepere a urmariri... Furt calificat. Produsele nu erau ascunse si in ambalajul original.
Recunosc faptul ca nu am fost deloc atent la ce a scanat doamna si ulterior m-am cam certat cu ei. In final, ei ca sa imi arate cat de puternici sunt au chemat politia si m-au reclamat. Asta nu inaine sa imi propuna sa le platesc de 5 ori marfa... Ceea ce la acel moment m-enervat si mai tare, stiindu-ma nevinovat de nimica.

Din pacate Pentru politisti am fost "vinovat" de la inceput. Nici nu m-au salutat cand au venit desi pe restul i-a salutat pe nume si cand i-am rugat sa ne uitam pe camere sa le arat ca sunt nevinovat mi-au zis..."da cine ma cred eu, sa stau acolo jos si sa dau declaratie ... Si sa astept raspunsul lor acasa".
Ce arme am in mana sa ma lupt cu acesti oameni. Mi-e frica ca pot sa imi faca rau. Eu nu am furat nimic in viata mea, am copii mici si serviul meu implica obligatia unui cazier curat.
Desi Imi doresc sa ma razbun in limita legii atat pe firma de paza cat si pe firma [editat ]care in loc sa isi respecte clientii si sa verifice inainte sa arunce astfel de avuzatii sa intrebe macar cum si ce s-a intamplat [editat].... Imi dau seama ca [editat] acea pot sa imi faca rau mare de tot... Si nu am nici un mijloc cum sa ii opresc.
Chiar in timp ce stateam si asteptam politia am auzit cu sopteau intre ei "ieri au terminat inventarul aici la magazin... Au lipsuri de miliarde si riscam sa ne pierdem contractul daca nu reclamam tot. Trebuie sa fim atenti la orice miscare".
Idiotii, si toata lumea stie ca cel mai mult la un astfel de magazin fura firma de paza in primul rand si in al doilea rand fura angajatii. Am un prieten care mi- povestit ca au lipsuri frigidere si plasme de 40 de inch. .... O fi iesit unul in geaca cu ele.
Acum, cu speranta ca nu v-am obosit cu povestea mea, va rog mult la niste sfaturi, cum pot sa ma protejez si ce arme am impotriva lor. Oricum, la [editat]sibiu cat traiesc nu mai intru si imi pare rau ca am cumparat de bani multi de la ei... foarte multi.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Multumesc pentru raspunsul linistitor. Oricum politia m-a pus sa semnez proces verbal ... Mi-a spus ca totul poate fii folosit impotriva mea... Declaratie si verbal imi spunea ca va trebui sa duc probe sa imi motivez nevinovatia.... Dar ce probe ca din filmarea aceea nu am dreptul la nimic, aia pot sa lase doar faza finala de la casa cand eu ma certam cu ei si...in fine, o sa vad. Prostia se plateste, si ne-au invatat comunistii sa tacem si sa inghitim...
Si eu sunt de parere sa nu va faceti griji.
Dovezi sunt facturile anterioare, care dovedesc ca nu aveti nevoie de adezivul sau cuiele lor.
Daca vor fi urmari, cereti examinarea inregistrarii din magazin.
Dar argumentul logic, cu care desfiintati si paznicul, si politistii este ca Dvs. ati trecut pe la casa si nu pe langa casa. Furt este doar daca ati fi iesit pe un culoar fara casier. Este greseala casierei, iar magazinul va datoreaza scuze pentru neplacerile produse.
Nu cred ca trebuie sa va mai spun ca sunteti nevinovat pana la proba contrarie deci ei trebuie sa aduca probe mai intai si nu dvs...
Mai este ceva ce am omis,stiti ca produsele din cos trebuie puse pe banda aia rulanta...daca le-ati lasat in cos s-ar putea crede ca ati dorit sa le sustrageti.
Daca ati iesit din perimetru cu lucruri nescanate depinde de mai multe lucruri.
Daca nu se vede pe camere trebuie audiata si casiera.

Daca aveati saci casiera putea sau nu sa vada acei saci.

Este ca si cum vrei sa iesi cu o basculanta pe poarta fabricii, ei iti deschid poarta si apoi politia considera ca ai furat basculanta.

Este insa necesar sa va aparati daca sunteti nevinovat pentru ca politia va tine tare de varianta ei si nu va recunoaste ca a gresit.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Deci vinovat de prostie ma declar... Asta e clar ca am dormit in front dar lasand asta la o parte detaliez ce aveam in fiecare cos.
Cosul 1: 3 cutii de suruburi dimensiune aprox 20x10 cm, 2 seturi biti de surubelnita (cele 5produse anterioare nu au fost scanate)
3 suluri de folie de parchet
1 bax polestiren extrudat

Cossul 2: 4 placi de rigips, 1 sac de superrigips.
Ca sa poata doamna sa scaneze si rigipsul am inaintat cu primul cos, dar dupa ce am platit eu nu am mai miscat cosul pentru ca agentul s-a sesizat imediat.
Deci marfa a fost in cos, in magazin inca si casiera a scanat totul din cos... Am crezut eu. Probabil reactionam daca imi spunea ca am de platit 50 de lei ca este prea putin sau 1000 de lei ca este prea mult... Restul a fost circ.