Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzat de furt pe nedrept in supermarket
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzat de furt pe nedrept in supermarket

Buna ziua,
Ma adresez dumneavoastra pentru ca am mare nevoie de sfaturile unui expert.

Intr-o dimineata am mers la[ editat ]cu un prieten sa cumpar niste rigips si inca cateva materiale de constructii. Aveam marfa in 2 carucioare si doamna de la casa ne-a intampinat cu scanerul in mana sa scaneze produsele.
A scanat ... Aproape tot, dupa care mi-a apus cat am de platit. Am plati 398 de lei si am dat sa plec. Agentul de paza a verificat bonul si a observat ca in cos mai erau produse nescanate si a chemat politia care mi-a facut proces verbal de incepere a urmariri... Furt calificat. Produsele nu erau ascunse si in ambalajul original.
Recunosc faptul ca nu am fost deloc atent la ce a scanat doamna si ulterior m-am cam certat cu ei. In final, ei ca sa imi arate cat de puternici sunt au chemat politia si m-au reclamat. Asta nu inaine sa imi propuna sa le platesc de 5 ori marfa... Ceea ce la acel moment m-enervat si mai tare, stiindu-ma nevinovat de nimica.

Din pacate Pentru politisti am fost "vinovat" de la inceput. Nici nu m-au salutat cand au venit desi pe restul i-a salutat pe nume si cand i-am rugat sa ne uitam pe camere sa le arat ca sunt nevinovat mi-au zis..."da cine ma cred eu, sa stau acolo jos si sa dau declaratie ... Si sa astept raspunsul lor acasa".
Ce arme am in mana sa ma lupt cu acesti oameni. Mi-e frica ca pot sa imi faca rau. Eu nu am furat nimic in viata mea, am copii mici si serviul meu implica obligatia unui cazier curat.
Desi Imi doresc sa ma razbun in limita legii atat pe firma de paza cat si pe firma [editat ]care in loc sa isi respecte clientii si sa verifice inainte sa arunce astfel de avuzatii sa intrebe macar cum si ce s-a intamplat [editat].... Imi dau seama ca [editat] acea pot sa imi faca rau mare de tot... Si nu am nici un mijloc cum sa ii opresc.
Chiar in timp ce stateam si asteptam politia am auzit cu sopteau intre ei "ieri au terminat inventarul aici la magazin... Au lipsuri de miliarde si riscam sa ne pierdem contractul daca nu reclamam tot. Trebuie sa fim atenti la orice miscare".
Idiotii, si toata lumea stie ca cel mai mult la un astfel de magazin fura firma de paza in primul rand si in al doilea rand fura angajatii. Am un prieten care mi- povestit ca au lipsuri frigidere si plasme de 40 de inch. .... O fi iesit unul in geaca cu ele.
Acum, cu speranta ca nu v-am obosit cu povestea mea, va rog mult la niste sfaturi, cum pot sa ma protejez si ce arme am impotriva lor. Oricum, la [editat]sibiu cat traiesc nu mai intru si imi pare rau ca am cumparat de bani multi de la ei... foarte multi.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
In mod normal ar fi trebuit sa puneti produsele pe banda dar daca pe casiera nu a deranjat-o si a acceptat situatia scanandu-le direct din cos mi se pare ca vina este a ei daca a omis anumite produse.
Nu se pun pe banda toate produsele de acelasi fel in mod obligatoriu.Se numara.
Se stabileste numarul produselor si sa stabileste suma de achitat.

Poate fi complice casiera.
Este posibil sa nu se puna toate produsele de acelasi fel pe banda dar asta se face cu acordul casierei si mi se pare raspunderea ei daca accepta,sant de acord ca ar putea fi complice casiera intr-o asemenea situatie,dar in situatia data sa luam de bun ceea ce ne spune utilizatorul si sa consideram ca este nevinovat,ceea ce daca ar fi adevarat mie personal mi se pare o nedreptate ce a patit.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Nu o invinovatesc pe casiera de nimica. Agentul de paza a fost cel nepoliticos care a generat totul. Casiera avea cam 18 ani si a vrut initial sa imi incaseze pe un al 2 lea bon produsele uitate dar ... Taranul de la paza a spus NU, stai sa chem politia.
Deci cat am stat acolo... In afara de declaratia mea nu m- a intrebat nimeni ce s-a intamplat. Oricum in declaratie am scris 2 pag foarte clar.
Ca iesi cu bunuri pe unde se iese este discutabil furtul.
Furtul cert este doar cand nu iesi pe unde se iese.
Nimic nu e clar in cazul dvs. Si trebuie sa opereze prezumtia de nevinovatie.
Doar ca ceea ce spun pare atat de usor si e teribil de complicat pentru organe...