Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recurs pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recurs pensie alimentara

Va rog sa-mi trimiteti si mie o actiune de recurspentru pensie alimentara pe care sa o pot depune la judecatorie.
va multumesc!
Domnule Presedinte,

Subsemnata ..........................., domiciliata in ............, str. ............, nr. ..., bl. ..., ap. ..., judetul ............, declar recurs impotriva hotararii nr. .... din ........... pronuntata de .................... in dosar nr. ..../.......... prin care s-a stabilit ..........
Motivele cererii:

In fapt, ........................................... .

In drept, .................. art. 304 C. de procedura civila.

Ca urmare a celor declarate mai sus, va rog sa dispuneti casarea hotararii nr. .... din ........... a ................... si sa trimiteti dosarul spre rejudecare.

Anexez prezentei cereri dovada achitarii taxei de timbru si timbrul judiciar.

Data .............

Semnatura recurentului

DOMNULUI PRESEDINTE AL ...........................................
Judecătoria xxxxxx
Dosar nr. xxxxxx/zzzz/2008
DOMNULE PREªEDINTE

Subsemnatul xxxxx, domiciliat în municipiul xxxxxxxx, în temeiul art 299 Cod proc. Civ, în termen legal introduc
RECURS

împotriva sentinţei civile nr. 6901 din 24.11.2008, pronunţată de Judecătoria xxxxxx, în dosarul nr. xxxxxxxx, şi solicit
- admiterea recursului şi modificarea în parte a sentinţei recurate în sensul reaprecierii cuantumului pensiei de întreţinere la care am fost obligat de prima instanţă, întrucât instanţa a dispus acordarea unei pensii mai mare de ¼ din venituri decât cea stabilită de legiuitor ªI ANUME SUMA DE 366 LEI, în condiţiile în care ¼ din venituri era reprezentată de 350lei

PENTRU URMÃTOARELE MOTIVE:

1. Hotărârea pronunţată este lipsită de temei legal şi a fost dată cu încălcarea legii.

Hotărârea pronunţată de instanţa de fond a fost dată cu încălcarea/aplicarea greşita a legii – a acordat o pensie mai mare de ¼ din veniturile realizate de recurent, având în vedere că legiuitorul menţionează expres că până la maxim ¼ din veniturile realizate, adică un maxim de 350 lei, având în vedere că veniturile lunare obţinute de recurent sunt de 1400 lei.
În schimb, instanţa de fond – Judecătoria xxx a acordat drept pensie de întreţinere suma de 366 lei, ce excede ¼ din veniturile realizate de recurent.
De aceea vă rog a recalcula cuantumul pensiei de întreţinere ce urmează să îl plătesc minorei la suma ce o realizez efectiv, iar nu la una mai mare aşa cum posibil a avut în vedere instanţa de fond.

2. De asemenea instanţa de fond nu a ţinut seama de faptul că lunar, aşa cum reiese din adeverinţa depusă, recurentul a obţinut drept salariu suma de 1400 lei, iar nu mai mult astfel încât să determine o justificare a majorării acesteia.
De asemenea solicit instanţei să ţină seama de prevederile legale care consfinţesc faptul că pensia de întreţinere este de maxim ¼ din salariu, ceea ce în cazul meu, în urma calculării, rezultă o sumă mai mare.
În drept invoc dispoziţiile art.304 Cod Proc.Civ., art 3041 Cod. Proc.Civ, art. 107 raportat la art. 94 alin. 2 Cod fam.

Semnătura

DOMNULUI PREªEDINTE AL JUDECÃTORIEI xxxxxx
Cabinet de Avocatura Ispas Daniel, Avocat