Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... probleme cu radierea masinii
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

probleme cu radierea masinii

Buna ziua
In urma cu 6 ani, tatal meu a vindut o dacie veche unei persoane cu care a facut o chitanta de mana si i-a dat si toate actele masinii.Cind tata l-a cautat a aflat ca este plecat din tara.Ulterior tata a decedat .Noi eu si fratele meu (mostenitorii ) l-am cautat si este tot plecat .Astfel ,noi platim impozit de 5 ani la primarie pentru aceasta masina .Va rog as dori sa stiu ce putem face pentru radierea ei.
Va multumesc,
pentru a o radia trebuie sa prezentati primariei contractul de vanzare cumparare. nu aveti. adresati-va judecatoriei in vederea emiterii unui hotarairi cu titlu de act autentic de vanzare cumparare, avand ca probe chitanta de mana si eventual doi martori care au fost prezenti la semnarea chitantei si inmanarea actelor. Cu hotararea legalizata va duceti la primarie si radiati masina.
Ulterior, puteti incepe o actiune in pretentii impotriva cumparatorului, pentru ca acesta sa fie obligat la plata sumelor platite de dumneavoastra de la data semnarii chitantei de mana pana la data efectiva a radierii, cu actualizare.