Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Este obligat procurorul sa precizeze pe rezolutia ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Este obligat procurorul sa precizeze pe rezolutia definitiva caile de atac-unde poti face recurs,in ce termen?

Buna seara,in urma formularii unei plangeri penale ,-calomnie comandata ,repetata prin presa-am primit,dupa 6 luni,-pe 12 dec 2008-rezolutia definitiva cum ca am dreptate dar ca fapta nu constituie caz penal.(in acest interval nu mi s-a luat nici o declaratie,nu m-a contactat nimeni..Era obligat procurorul sa mentioneze pe rezolutie caile de atac?Daca da,cui ma pot plange de faptul ca nu a facut acest lucru?Pot cere repunerea procesului in alt judet?Cui pot cere acest lucru?
Va multumesc,E.Ies
mihaela_1973ro a scris:

Dar daca Rezolutia a fost comunicata in 12.12.2008 a trecut termenul de 20 zile pentru contestarea rezolutiei procurorului de caz. daca v-ati fi constituit parte civila ( adica daca cereati daune morale si materiale ) va judecati in civil mai departe.

Ok, dar... pe ce considerent ar fi impiedicat stimabilul domn sa se adreseze cu o cerere in acest sens instantei civle, chiar daca nu s-a constituit parte civila in faza de UP ?:D

Oricum o poate face in 3 ani, indiferent daca s-a constituit parte civila sau nu, in temeiul art 998 C.civ.

Av. Adrian Posdarie