avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratii trimestriale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratii trimestriale


Buna seara.Am o firma constiuita recent .La Reg.Comertului figureaza platitor impozit venit 3% .Am depasit termenul de 60 zile pt angajarea unui salariat.Asadar voi depune vectorul 010 ca platitor 16% impozit profit.Luna urmatoare intentionez sa am un angajat.Voi depune iar 010 pt salariati,insa voi ramane platitor impozit profit cu 16%.Intrebarea mea este urmatoarea:
Cum voi depune decl 100,102 cu ce tine de contributii salarii?Lunar sau trimestrial?Mai sint microintreprindere
Normal da:
am 1-9 sal
pana in 100000 euro cifra afaceri
Insa mi-am pierdut statutul de micro atunci cand am dep cele 60 zile?
Va rog , astept un raspuns
Multumesc
Cel mai recent răspuns: gina.x , utilizator 13:44, 4 Februarie 2009
Daca termenul de 60 de zile a expirat, deveniti platitor de imp.profit de la infiintare, declarati si platiti lunar.Vedeti normele de aplicare ale C.F.art.104,pct.6
NORME COD FISCAL

1. În cazul în care angajarea nu se realizează în termen de 60 de zile de la data eliberării certificatului de înregistrare, microîntreprinderea este plătitoare de impozit pe profit de la data înregistrării acesteia la registrul comerţului. Perioada de 60 de zile se prelungeşte în anul următor celui pentru care s-a exercitat opţiunea, după caz.

2. Decizie nr. 3/2004 - a Comisiei fiscale centrale privind aplicarea unitara a unor prevederi referitoare la impozitul pe profit, taxa pe valoarea adaugata si accize
Neangajarea în termen de 60 de zile a salariatilor în cazul înfiintarii microîntreprinderilor
Solutie:
În aplicarea prevederilor art. 104 alin. (3) din Legea nr. 571/2003, în cazul în care angajarea nu se realizeaza în termen de 60 de zile inclusiv de la data eliberarii certificatului de înregistrare, microîntreprinderea este platitoare de impozit pe profit de la data înregistrarii acesteia la registrul comertului, fara posibilitatea de a beneficia pentru perioada urmatoare de prevederile titlului IV - Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor.

CONCLUZIE:

Chiar daca sunteti microintreprindere ( din punct de vedere economic- Legea 346/2004) din punct de vedere fiscal sunteti platitor de impozit pe profit, iar pentru obligatiile de plata aferente salariilor aveti obligatii fiscale LUNARE
Ultima modificare: Marți, 3 Februarie 2009
Management Account, Consultant fiscal
Completati declaratia 010 prin care solicitati luarea in evidenta ca platitor lunar pentru obligatiile din declaratia 100 si 102
Multumesc pentru raspuns!


maccount a scris:

NORME COD FISCAL

1. În cazul în care angajarea nu se realizează în termen de 60 de zile de la data eliberării certificatului de înregistrare, microîntreprinderea este plătitoare de impozit pe profit de la data înregistrării acesteia la registrul comerţului. Perioada de 60 de zile se prelungeşte în anul următor celui pentru care s-a exercitat opţiunea, după caz.

2. Decizie nr. 3/2004 - a Comisiei fiscale centrale privind aplicarea unitara a unor prevederi referitoare la impozitul pe profit, taxa pe valoarea adaugata si accize
Neangajarea în termen de 60 de zile a salariatilor în cazul înfiintarii microîntreprinderilor
Solutie:
În aplicarea prevederilor art. 104 alin. (3) din Legea nr. 571/2003, în cazul în care angajarea nu se realizeaza în termen de 60 de zile inclusiv de la data eliberarii certificatului de înregistrare, microîntreprinderea este platitoare de impozit pe profit de la data înregistrarii acesteia la registrul comertului, fara posibilitatea de a beneficia pentru perioada urmatoare de prevederile titlului IV - Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor.

CONCLUZIE:

Chiar daca sunteti microintreprindere ( din punct de vedere economic- Legea 346/2004) din punct de vedere fiscal sunteti platitor de impozit pe profit, iar pentru obligatiile de plata aferente salariilor aveti obligatii fiscale LUNARE

ORICE PLATITOR DE IMPOZIT PE PROFIT FIE CA ARE STATUTUL DE MICROINTREPRINDERE SAU NU, ARE OBLIGATIA DE A PLATI SI A DECLARA LUNAR CONTRIBUTIILE SALARIALE?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecere de la micro la impozit pe profit ContSters73517 ContSters73517 o firma trece de la micro la impozit pe profit... de la 01.01.09. vreau sa stiu ce inregistrari se fac (pentru rezultat reportat (pierdere din 2008), in ... (vezi toată discuția)
Impozit 3% sau 16% simonacontabila simonacontabila Buna ziua, Am o problema mai dificila. Am vorbit cu mai multi, dar nu m-au putut ajuta cu nici o lege ... Sper ca Dvs ma puteti ajuta. Un SRL ... (vezi toată discuția)
Decizie de incetare/impozit pe profit mihaelaaaaaa mihaelaaaaaa Buna seara. Daca pe decizia de incetare a contractului de munca al ultimului salariat al unei societati este inscrisa data de 01 ianuarie (raporturile de ... (vezi toată discuția)