Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Decizie pronuntata de instanta de apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Decizie pronuntata de instanta de apel

un apel la o sentinta ,respins ca netimbrat,ramas definitiv .termenul de raminere definitiv al sentintei decurge de la raminerea definitiva a apelului ?
Hotărârile pronunţate în apel nu devin definitive, ele sunt hotărâri definitive.

O hotărâre judecătorească pronunţată în calea de atac a apelului şi care nu a fost atacată cu recurs în termenul legal devine irevocabilă, căci presupun că la asta vă referiţi, la expirarea termenului în care putea fi exercitat recursul.