Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... tema licenta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

tema licenta

Tema de licenta pe care o am se numeste "Nerespectarea hot. judecatoresti", As dori un proiect de cuprins daca ma puteti indruma va rog.
Incercati d-voastra sa conturati ceva, si noi o sa mai completam pe aici...
Acest lucru ar trebui sa il faci cu profesorul coordonator.
In principiu licenta ta ar trebui sa cuprinda:
- o introducere cu privire la infractiunile care impiedica infaptuirea justitiei
- explici notiunea de hotarare judecatoareasca
- notiunea infractiunii alese, adica textul de lege
- ob. generic, ob. general, ob. special, ob. material, subiectii infractiunii
- elementele constitutive ale infractiunii: latura obiectiva si cea subiectiva
- formele infractiunii
- explicatii: cand se consuma, cand se pedepseste tentativa, daca actele premergatoare se pedepsesc sau nu
- variante agravante
- sanctiuni
- aspecte procedurale
- spete (obligatoriu), le gasesti in Revista de drept penal, Revista Dreptul, Revista Pro Lege
- o comparatie cu viitorul Cod penal
- optional un capitol pe drept comparat
ContSters178374, utilizator
Multumesc frumos.Profesul nu m-a ajutat foarte mult doar mi-a spuus ca ma asteapta cu proiectul de cuprins.