avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... tema licenta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

tema licenta

Tema de licenta pe care o am se numeste "Nerespectarea hot. judecatoresti", As dori un proiect de cuprins daca ma puteti indruma va rog.
Cel mai recent răspuns: Loredana19 , utilizator 20:16, 1 Decembrie 2012
Incercati d-voastra sa conturati ceva, si noi o sa mai completam pe aici...
Acest lucru ar trebui sa il faci cu profesorul coordonator.
In principiu licenta ta ar trebui sa cuprinda:
- o introducere cu privire la infractiunile care impiedica infaptuirea justitiei
- explici notiunea de hotarare judecatoareasca
- notiunea infractiunii alese, adica textul de lege
- ob. generic, ob. general, ob. special, ob. material, subiectii infractiunii
- elementele constitutive ale infractiunii: latura obiectiva si cea subiectiva
- formele infractiunii
- explicatii: cand se consuma, cand se pedepseste tentativa, daca actele premergatoare se pedepsesc sau nu
- variante agravante
- sanctiuni
- aspecte procedurale
- spete (obligatoriu), le gasesti in Revista de drept penal, Revista Dreptul, Revista Pro Lege
- o comparatie cu viitorul Cod penal
- optional un capitol pe drept comparat
Ultima modificare: Vineri, 30 Noiembrie 2012
ContSters178374, utilizator
Multumesc frumos.Profesul nu m-a ajutat foarte mult doar mi-a spuus ca ma asteapta cu proiectul de cuprins.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebari infractiuni-penal general!!! urgent niste raspunsuri maite21 maite21 Am cateva intrebari din domeniul penalului general-an 2. 1. Este posibila tentativa la infractiunile savarsite cu intentie repentina? 2. Tentativa nu se ... (vezi toată discuția)
Probleme cu un vecin.denunþare calomnioasã ? GabrielaDumitru GabrielaDumitru Buna ziua, De ceva timp am probleme cu un vecin care ma tot acuza ca ii fur diverse chestii din curte, de pe terenul extravilan. Saptamana trecuta a venit ... (vezi toată discuția)
Denuntarea calomnioasa ContSters257745 ContSters257745 buna ziua! Daca cineva are experienta practica...am inteles ca nu prea se iau in seama plangerile de denuntare calomnioasa decat daca...a existat un efect ... (vezi toată discuția)