Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... asa zisa „sfidare”politai comunitar,
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

asa zisa „sfidare”politai comunitar,

Buna Ziua si va rog,daca puteti sa-mi spuneti si mie in ce lege este prevazuta asemenea aberatie.(adica daca nu vb.cu cineva este sfidare???Pericol social???):hammer:
Grădina Domnului e mare și dacă e vorba despre ”poliția comunitară” adică locală, poate mintea unora le debitează ”sfidare” dacă NU au altceva mai de preț în cap : NU e nicio prevedere a Legii prevăzută ca ”sfidare” dacă un cetățean refuză să vorbească, doar în conținutul unui regulament militar poate fă găsită acea expresie DAR bine determinată/încadrată ”sfidarea șefului cu privirea . . . ” precum și o variantă concretă în Codul Penal, art. 272 1 1 ”Sfidarea organelor judiciare” : (1) “Întrebuinţarea de cuvinte insultătoare ori de gesturi obscene sau ameninţătoare la adresa integrităţii fizice a unui judecător, a unui procuror sau a unui organ de cercetare penală, de către o persoană care participă sau asistă la o procedură care se desfăşoară în faţa instanţei sau a organului de urmărire penală, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 1 an sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează întrebuinţarea de cuvinte insultătoare ori de gesturi obscene sau ameninţătoare în mod nemijlocit la adresa integrităţii fizice a unui judecător, a unui procuror sau a unui organ de cercetare penală, poliţist sau
jandarm, pentru fapte îndeplinite în exerciţiul funcţiei.” dar nu pt. că cetățeanul refuză să vorbească.Noua incriminare, denumită sfidarea organelor judiciare, a înlocuit fostul/vechiul ultraj verbal, este evident că permite abuzuri, ca şi precedenta încriminare.Dar una era ”ultrajul”, adică ceva vorbit și alta e refuzul unui cetățean de a vorbi (are motivele lui personale și NU vatămă un ”mut” pe nimeni).

Păi, ce cuvinte putea folosi un om care NU vorbește ?! Cât de ”insultătoare” etc etc ?!
claemi a scris:

Buna Ziua si va rog,daca puteti sa-mi spuneti si mie in ce lege este prevazuta asemenea aberatie.(adica daca nu vb.cu cineva este sfidare???Pericol social???):hammer:
[/quote

Va recomand sa fiti respectuos si manierat in interactiunea cu oricine,indiferent de calitatea de reprezentant al autoritatii statale,este mult mai usor asa,desigur ca nu sunteti obligat si nu exista o ''sfidare'' propriu-zisa in asemenea situatie insa de regula raspunsurile evazive,obscene sau lipsa lor tind sa instige oamenii si sa complice situatii simple...situatie reala am un prieten care cand e oprit de politie,jandarmerie fie in trafic sau pe strada se preface ca e mut :)numai bine.