Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere fara preaviz

Buna ziua,
Mi-ati putea spune, va rog, ce se poate face in cazul concedierii fara preaviz si fara motiv, desi contractul prevede o perioada de preaviz de 20 zile lucratoare, iar sarcinile de munca au fost permanent indeplinite?
De asemenea, daca este vorba de un abuz al angajatorului, cum este protejat angajatul?

Va multumesc.
Daca vi s-a desfiintat postul si ati primit decizie de concediere fara preaviz, dati in judecata angajatorul si cereti reintegrarea pe post si despagubiri, sigur veti avea castig de cauza.
Daca vi s-a desfacut contractul disciplinar, nu trebuia sa vi se acorde preaviz. Dar si in acest caz puteti da in judecata angajatorul daca decizia este abuziva.
In ce baza ati fost concediat , intrucat exista situatii in cazul concedierii in care nu se acorda preaviz?