Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedire la intoarecerea din CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedire la intoarecerea din CIC

Buna ziua,

Un angajat mai poate beneficia de somaj daca in perioada preavizului nu se prezinta la locul de munca? Avand in vedere ca angajatorul poate sa faca cercetare disciplinara pe motivul de neprezentare.

Concediera are loc prin desfiintara postului.

Speta este mult mai complicata, deoarece angajata a fost instiinta ca la intoarecere din CIC, postul va fi desfiintat, dar trebuie totusi efectuata o perioada de 20 zile de preaviz(probabil in alta functie).
Firma in cauza nu si-a incetat activitatea, probabil doar a avut loc o reorganizare.

Depinde de decizia angajatorului , daca va dispune sau nu cercetarea disciplinara .
Sa presupunem ca va dispune cercetara, exista posibilitatea sa nu mai beneficieze de indemnizatie?

Inteleg ca pe perioada preavizului contractul nu se poate suspenda pe motiv de abatere disciplinara.

Cornel Vasile a scris:

Depinde de decizia angajatorului , daca va dispune sau nu cercetarea disciplinara .

Indemnizatia de soimaj nu se acorda in cazul desfacerii disciplinare a c.i.m,.
Dupa ce primesti preavizul unde esti informat ca postul pe care activai a fost desfiintat si urmeaza sa fi concediat in baza art, 65 alin(1) din Codul Muncii, cum mai poate angajatorul sa iti desfaca contractul pe motiv disciplinar? Decizia a fost luata.....
instiintarea este pentru preaviz, dar in perioada de preaviz c.i.m. isi produce efecte , situatie in care se poate dispune cercetarea disciplinara .
Pana la data incetarii c.i.m. , angajatorul are drept de a aplica sanctiunile disciplinare mentionate in Codul Muncii.