Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda

Am si eu o simpla intreba sunt nou pe aici.De Sf Andrei am fost cu niste baieti sa bem si noi o bere.Dupa ce am terminat am fost in parcul orasul unde ne-au oprin niste domnii de la politia loca cerandu-ne datele.Am prezentat buletinele nu a fost nici o problema si am plecat .Dupa aproximativ 30 de min tot aceiasi domnii ne-au oprit spunandu-ne ceva patetic cum ca ar fi trecut un "sef" de al lor pe acolo si vazandu-ne pe noi cu "bauturi alcoolice" si ca dansu ar vrea sa vada ce sanctiuni s-au dat in privinta asta.Ne-au pus sa semnam niste procese cu o amenda de 500 ron.Intrebarea mea este ce pot sa patesc daca nu am vrut sa o semnez mi sa parut o cheste stupida, era o vrajeala de politist roman.Nu am vrut sa semnez procesul ce se poate face??
Buna seara,

Daca ati refuzat sa semnati procesul verbal, agentul era obligat sa aduca un martor, cu care sa poata face doar dovada refuzului Dvs. de a semna procesul verbal, nu de atestare a savarsirii contraventiei.
leva22 a scris:
Nu am vrut sa semnez procesul ce se poate face??

Ce se poate face ca sa ce? De catre cine?
Ce puteti dv. sa faceti, ce poate dl. politist... ce pot eu face...