Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna seara!
Am urmatorul caz: O persoana- X, fara mostenitori de grad 1, 2, sau 3, lasa prin testament tot ceea ce detine persoanei care o ingrijeste -Y. Aceasta persoana este la randul ei, unicul mostenitor al parintilor sai. Dupa moartea parintilor sai (peste 35-40 ani) nu a facut nici o succesiune, neconsiderand necesar. Mentionez ca in actele de la primarie, parintii persoanei X au inca deschis rol, adica pe numele lor figureaza diferite bunuri mobile sau imobile.
Intrebare: Persoana Y ,devine prin testament, mostenitoare si a parintilor persoanei X? Sau ce ar trebui sa faca pentru a trece acele bunuri de pe numele parintilor pe numele persoanei X. MENTIONEZ CA PERSOANA X A DECEDAT. Care sunt pasii de urmat de catre persoana Y?
Daca Y este legatar universal conform testamentului, atunci el mosteneste totul patrimoniul succesoral al lui X. Daca parintii lui X au decedat inaintea acestuia, atunci Y mosteneste prin retransmitere si bunurile lasate de parintii lui X .
Trebuie deschise succesiunile succesiv, eliberandu se un singur certificat de mostenitor.
Va rog mult spuneti-mi unde se deschid aceste succesiuni? Prin instanta sau la notar?
Pai ce sa cautati la instanta?! Va contesta cineva drepturile?! Daca nu vi le contesta nimeni va adresati notarului de pe raza judecatoriei unde ultimul defunct a avut domiciliul, el este competent in a dezbate succesiunile successiv, oe toate trei, si sa va elibereze certificatul de mostenitor.
Va multumesc pentru raspuns!