Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amenda pentru bataie in locuri publice
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amenda pentru bataie in locuri publice

eram la discoteca si o fata s a luat de mine am inceput sa ne batem ,dupa ce s-a incheiat toata altercatia ea a constatat k ochelarii ei sunt pe jos sparti!akum ma acuza ca i-am luat ochelarii de la ochi si i-am spart cu buna vointa,in bataia asta intre" ",mi am pierdut si eu cercelul de aur...a depus declaratie la politie m au chemat si pe mine si acum ni s-a spus ca daca nu ajungem la o intelegere ni se va da amenda la amandoua si daca se dovedeste k eu i am spart trebuie sa-i platesc asa ca m am ales si batuta si probabil cu amenda .Intrebarea este cam ce valoare poate sa aibe amenda?multumesc
Amenda este intre 200 si 1000 lei.
si se poate sa i platesc si ochelarii chiar daca nu i am spart dar poate sa si ia niste martori mincinosi?multumesc de raspuns
Legea nr. 61 din 27 septembrie 1991 (*republicata*) pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice
ART. 3
Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
1) săvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţări cu acte de violenţă împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică sau să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora sau a instituţiilor publice;
ART. 4
(1) Contravenţiile prevăzute la art. 3 se sancţionează după cum urmează:
....
b) cu amendă de la 200 lei la 1.000 lei, cele prevăzute la pct. 1), 12), 16), 24), 25) şi 8);

[ link extern ]
L.C.

Este posibil sa platiti si ochelarii daca se constata ca sunteti in culpa si din acest punct de vedere.
Sfat: platiti "oalele" sparte si pe viitor evitati acest comportament ("potrivit" doar baietilor pana acum ceva ani...) atat pentru binele Dvs. cat si pentru binele altora...sunt atatea cazuri cand dintr-o asemenea altercatie altii si-au pierdut viata :(
Laura Ciobeica, moderator
multumesc frumos
nu pot sa zic despre aceasta altercatie ca a fost intradevar o bataie,eu m-ai mult m-am aparat si din"paruiala "aia ochelarii au cazut si s-au spart,fata respectiva consider eu ca este vinovata deoarece ea m-a scos fortat din discoteca si asa a inceput totul..:( sincer nu as fi vrut sa se ajunga la asa ceva ,sau mai ales sa mi treaca prin cap k o sa ma bat,nu s- a mai intamplat niciodata....este chiar penibil si rusinos sa se intample asa ceva la niste fete