Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de arenda

se poate incheia un contract de arenda pentru o suprafata de teren care face obiectul unei actiuni pentru iesire din indiviziune fara acordul tuturor mostenitorilor? cum poate fi anulat/radiat acest contract de arenda?
Asa cum a spus si dl. @fcserban, insa vin cu o completare; initiatorul topic-ului nu doreste arendarea erenului. Sunteti pregatit sa cultivati singur pamantul? Este foarte greu de facut, in special dac anu este o suprafaa mare si nici nu se renteaza. Sau poate sunteti suparat si pur si simplu nu o sa-l cultivati defel, ceea ce n-ar fi indict. Exista insa si o alta posibilitate: plata in produse si diferenta in bani. Insa, acest lucru se poate face prin notificarea arendasului. Poate ca acesta, arendasul, nu a avut la cunostinta situatia terenului, prin urmare, trebuie sa dea curs notificarii dvs. Daca refuza, atunci puteti actiona pe latura penala.