avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... reancadrare in munca dupa concediu crestere copil
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

reancadrare in munca dupa concediu crestere copil

Sunt functionar public iar in septembrie 2012 m-am rencadrata in munca dupa 2 ani de concediu crestere copil. In 2010 cand am intrat in concediu aveam functia de inspector clasa I, grad asistent, gradatia 2 si salariu de incadrare de 900 lei. Este corect sa mi se micsoreze salariu la 767 lei conform art.3 din Legea 283/2011?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:40, 4 Ianuarie 2013
Buna ziua,

Prevederile de care spuneti dvs. se aplica si "personalului ale cărui raporturi de muncă sau serviciu au fost suspendate în condiţiile legii şi şi-a reluat activitatea în anul 2012" (conform art. II 3 al Legii 238/2011 care priveste completarea OUG 37/2008).

Conform Codului Muncii (art. 51 a) pe perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani contractul de munca este suspendat.

In concluzie taierea salariala, daca isi are originea in OUG 37/2008, este justificata.
Diminuarea salariilor din sectorul bugetar conf Legii 118/2010 cu 25% s-a facut incepand cu 1 iulie 2010.De salariul de incadrare de 900 lei ati beneficiat inainte sau dupa aceasta data.nDupa diminuarea cu 25 % s-au facut urmatoarele majorari:
-cu 15% incepand cu 1 ianuarie 2011 - Legea 285/ 2010 - salarizare pe 2011
- cu8% - incepand cu 1 iunie 2012 OUG 19/2012 etapa I
- cu 7.4% - incepand cu 1 dec 2012 OUG 19 /2012 etapa II


Conf Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 19/2012 privind aprobarea unor masuri pentru recuperarea reducerilor salariale .
dupa aplicarea acestor majorari salariale, salariile din sectorul bugetar vor fi identice cu cele din iunie 2010.

La revenirea din CCC, pentru persoanele care s-au aflat in concediu platit pentru cresterea si ingrijirea copilului, precum si pentru personalul ale carui raporturi de munca sau raporturi de serviciu au fost suspendate din alte cauze, potrivit legii, salarizarea se face luandu-se in considerare functia, clasa, gradul, treapta de salarizare detinute anterior suspendarii din functie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mă poate lămuri cineva, de ce eu nu i-au același salariu lunar ca ceilalti colegii, cu aceiași vechime stoica42 stoica42 M-am încadrat în muncă, la data de 31.10.1994, ca soră medicală debutatntă, la o circă medicală și conform datelor înscrise în cartea de muncă am ... (vezi toată discuția)
Aplicarea oug 19/2012 lilicris26 lilicris26 1. In cazul institutiilor publice finantate integral din venituri proprii, care au intrat sub incidenta art.2 alin 1 din Legea nr.118/2010 - reducerea ... (vezi toată discuția)
Salariul dupa concediul de maternitate catalina_rusca catalina_rusca buna ziua, am si eu o ontrebare. este legal ca dupa intoarcerea din concediul pentru crestere a copilului de 3 ani sa fiu incadrata in munca cu acelasi salariu ... (vezi toată discuția)