Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune parti sociale - asociat din UK.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune parti sociale - asociat din UK.

Salutare,

Firma are 5 asociati(4 din Romania si unul din UK). Asociatul din UK vrea sa cedeze(gratuit) unui asociat roman(unul din cei 4) toate partile sale sociale.

Care ar fi cea mai simpla metoda de a face acest lucru?

Idea este ca asociatul din UK nu poate veni in Romania in urmatoarea perioada.
Cea mai simpla metoda e cesiunea de parti sociale.
II puteti trimite actele traduse, (hotararea Adunarii Generale, contractul de cesiune) le semneaza la un notar acolo, vi le trimite aici, le traduceti in limba romana .... si fuga la ORCT ... din ce judet sunteti.
O alta metoda este aceea de a da procura (in Anglia) unei persoane din Romania, in sensul de a cesiona numarul de parti sociale pe care le are oricui va crede de cuviinta si in ce conditii va dori. Eventual sa ii dea dreptul sa il reprezinte si in Adunarea Generala a Asociatilor in care se decide retragerea aociatului din UK. Pe baza procurii (speciale nu generale) persoana desemnata va putea sa semneze toate actele in tara.
Prima varianta suna foarte bine. Eu am vorbit cu el de "notary", dar nu prea pare sa inteleaga ce e cu "notary" pentru ca la ei nu prea se foloseste asa de intens ca la noi. Poate semna si in fata avocatului lui?

Eventual, contra cost, ma puteti ajuta cu procedura asta?
Nu este nevoie de notar
Contractul de cesiune se poate intocmi si sub semnatura privata, ca de altfel si actul constitutiv si multe altele.
Toate actele le puteti intocmi in varianta bilingva, le semnati intre parti, le transmiteti domnului pe mail si vi le transmite semnate, le semnati si d-voastra aci in Romania si le depuneti la registru. Atentie daca cesiunea se face la valoarea nominala a partilor sociale sau la o valoare mai mare.
Nu are nevoie nici de avocatul lui.
ContSters259670, utilizator