Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inregistrare somaj tehnic in revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inregistrare somaj tehnic in revisal

de exemplu daca in perioada 01.12.2012 pina pe data de 31.12.2012 sunt persoane care beneficiaza de somaj tehnic (din cauza ca nu mai sunt comenzi) dar care pot sa mai fie chemate in aceasta si se intocmeste o decizie.
intrebarea este cand trebuie inregistrata in revisal
Potrivit art. 4 alin.1 lit. c) din HG 500/2011:

c) elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. h) se inregistreaza in registru in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii;
Suspendarea c.i.m. se va completa si se va transmite in REVISAL in termen de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii ...

Art. 4 din HG nr.500/2011:
(1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) se face dupa cum urmeaza:
.....
c) elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. h) se inregistreaza in registru in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii;
.....

In speta, termenul curge de la data de 01.012.2012 ....