Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este posibila inregistrarea unui contract de munca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este posibila inregistrarea unui contract de munca nesemnat de salariat? Dar incetarea contractului fara semnatura salariatului?

Buna ziua! Este posibila inregistrarea unui contract de munca la itm fara ca acest contract sa fie semnat de salariat? Situatia suna in felul urmator: am lucrat aproximativ 2 luni la o firma, in momentul in care sefa a printat contractele de munca din greseala a printat contractul altui coleg in dublu exemplar iar pe al meu nu. Aproape zilnic in perioada celor 2 luni lucrate am intrebat de contractul de munca si mi se raspundea urat, ba ca acum imi trebuie, ba ca ce am de tot intreb de el, stau in el... Intr-una din zile, din cauza felului in care se purta cu angajatii mi-am luat inima in dinti si i-am zis ca eu plec, moment in care sefa mi-a spus ca ok, iti semnez demisia, dar va trebui sa stai 15 zile in preaviz. Atunci i-am spus ca din moment ce eu nu am semnat nici un contract, nu vad de ce ar trebui sa-mi fac demisia si sa stau in preaviz si am plecat. La o saptamana dupa aceea am fost sa-mi predau uniforma si a tot insistat sa-mi dau demisia, dar precizez ca nu am semnat nimic si ca mi-a ramas datoare cu banii si bonurile pe ultimele 15 zile lucrate. Astazi am fost la itm si mi s-a spus ca apar inregistrata din data x (aveam aproximativ o luna de munca la data inregistrarii) cu contract pe o perioada nedeterminata si care inceteaza la data y ( data la care am plecat) conform art 55 b prin acordul partilor! Imi puteti explica va rog frumos daca toate aceste lucruri se puteau face fara semnatura mea? Eu banuiesc ca ar fi semnat sefa in locul meu... si as vrea sa-mi recuperez banutii, va rog sugerati-mi ce as putea face! Va multumesc frumos!
Are ceva sanse, dar va trebui sa astepte solutionarea plangerii penale care poate stabili existenta falsului sau nu.
Va multumesc frumos pt raspunsurile dv!
Exista cumva si un termen limita de la data respectiva pt a lua o masura impotriva angajatorului?
O zi superba va urez!
ghsilvana, utilizator
Pentru plangerea penala exista un termen de doua luni ... Conform dispozitiilor art.284 Cod procedura penala termenul de introduce a plangerii prealabile este de 2 luni, acesta curgand din ziua in care persoana vatamata a stiut cine este faptuitorul.
Se poate ajunge la o intelegere cu detinatorul firmei pentru a nu-l actiona in judecata in acest caz? Sau as comite eu o infractiune ca am luat la cunostinta falsul in acte si nu l-am denuntat?
Puteti ajunge la o intelegere ... nimeni nu va interzice acest lucru, insa atentie ca intentia dvs sa nu fie considerata ca fiind vorba despre un santaj ...