Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Proces verbal contraventional neconfirmat prin posta ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Proces verbal contraventional neconfirmat prin posta si retrimis la expeditor. Ce se intampla mai departe ? Cand se socoteste procedura de comunicare indeplinita?

Buna ziua! In cazul neconfirmarii primirii unui proces verbal contraventional care se reantoarce la autoritatea care la emis, cand se considera procedura de comunicare a acestuia indeplinita? Autoritatea emitenta este obligata sa-l afiseze in public? Daca DA, termenul de 15 zile in care poate fi facuta o contestatie curge de la data afisarii acestuia? Sau este alt termen? Va multumesc anticipat! :)
Buna ziua!

Autoritatea emitenta are alternativa afisarii la domiciliului/sediul contravenientului, conform art.27 din OG nr.2/2001:

Art. 27 - Comunicarea procesului-verbal şi a înştiinţării de plată de face prin poştă, cu aviz de primire, sau prin afişare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operaţiunea de afişare se consemnează într-un proces-verbal semnat de cel puţin un martor.

Numai bine!
Multumesc pentru raspuns ! :)