Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

:oops:am un prieten care este in divort cu sotia de doi ani ,s-a tot amanat s-a prelungit ,acum baiatul are o alta relatie din care a rezultat un copil ,este posibil ca in acest proces sa fie el vinovat prin aparitia copilului,influenteaza cu ceva acest lucru ,mentionez copilul are 3 zile ,la introducerea actiunii acum 2 ani nu exista nici relatia .
Faptul ca sotul s-a implicat intr-o relatie extraconjugala din care de curand a rezultat un copil reprezinta un motiv intemeiat de divort putand fi constatata culpa acestuia in pronuntarea divortului daca se dovedeste infidelitatea sotului.
ContSters82289, utilizator
daca divortul dureaza de 2ani omul trebuie sa stea singur inca 10 daca ea il mai prelungeste asa ?
cum se demonstreaza infidelitatea sotului cand el la momentul introducerii actiunii nu avea nici o relatie . nu mai locuiesc impreuna de un an si jumatate .
Fiecare este liber sa faca ce doreste cu viatza lui. Parasirea domiciliului conjugal iarasi e un motiv de divort si probeaza culpa. Nu cunosc motivele divortului si speta in sine dar am precizat ca in conditiile probarii infidelitatii la intrebarea dumneavoastra putem vorbi de culpa. Daca se doreste doar desfiintarea casatoriei nu imi explic de ce dureaza atat mai ales ca divortul se poate realiza si la notar. Probabil s-a solicitat si partajul !?
ContSters82289, utilizator