Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare-cumparare

Vă rog sa ma ajutați, nu inteleg urmatorul paragraf dintr-un contract de vanzare-cumparare:
imobilul compus din suprafata de 73,21 m.p. teren din care suprafata de 63,60 m.p. în exclusivitate și 9.61 m.p. în indiviziune și construcția aflătoare pe acest teren corpul C1 cu destinație de spațiu comercial, suprafață construită 111,65 m.p.

1. cum poate pe 73,21 m.p. să se afle o construcție de 111,65 m.p.?
2. ce reprezintă termenii în exclusivitate și în indiviziune în acest context?

multumesc anticipat! aștept raspunsurile dumneavoastră!
Casa nu are mai multe etaje?
Exclusivitate=apartine unei singure persoane
Indiviziune= apartine mai multor persoane, asa foarte simplist...
ContSters259670, utilizator
nu are mai multe etaje
Daca nu are etaje, poate are un subsol, o mansarda, adica se iau in calcul(se insumeaza) suprafetele pe fiecare nivel, daca nu-l are nici pe acesta, atunci este o greseala.