avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIND RECLAMI PE ANGAJATOR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIND RECLAMI PE ANGAJATOR

CIND reclami la ITM si cind primesti scris ca angajatorul a fost sactionat si nu e trecut suma amenzi conform legi ca a fost sactionat ITM nu e obligat sa treaca reclamatului.
ANGAJATORUL il poate reclama pe angajat ca a aceptat munca la negru si e reclamat de acesta la ITM.
EXSISTA o lege.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:37, 12 Decembrie 2012
LEGEA cu sactiunea de catre ITM catre angajat.
Art. 260 Codul muncii:

(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
EU la asta ma astept de la ITM sa imi dea amenda cind imi raspunde la sesizare sper sa nu imi dea amenda sa trec peste asta.
:offtopic: Interventie moderator
@silviu35


Nu mai repetati intrebarile la care ati primit deja raspuns ..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca la negru dorana dorana Buna ziua Lucrezi de 2 saptamani si inca nu am contractu de munca.A venit acuma control de la ITME,am raspuns la ceva intrebri....intrebarea mea este ,,Pot sa ... (vezi toată discuția)
Contractul de munca cu angajatorul silviu35 silviu35 CONTRACTUL se poate incheia fara o fisa medicala de catre angajator. (vezi toată discuția)
Reclamatie angajator NIKNIKO NIKNIKO buna ziua, satul meu a lucrat cateva luni(3) pe un santier cu un angajator fara forme legale de munca ,acesta ia spus ca-i va face si a ramas doar o ... (vezi toată discuția)