Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIND RECLAMI PE ANGAJATOR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIND RECLAMI PE ANGAJATOR

CIND reclami la ITM si cind primesti scris ca angajatorul a fost sactionat si nu e trecut suma amenzi conform legi ca a fost sactionat ITM nu e obligat sa treaca reclamatului.
ANGAJATORUL il poate reclama pe angajat ca a aceptat munca la negru si e reclamat de acesta la ITM.
EXSISTA o lege.
LEGEA cu sactiunea de catre ITM catre angajat.
Art. 260 Codul muncii:

(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
EU la asta ma astept de la ITM sa imi dea amenda cind imi raspunde la sesizare sper sa nu imi dea amenda sa trec peste asta.
:offtopic: Interventie moderator
@silviu35

Nu mai repetati intrebarile la care ati primit deja raspuns ..