Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare in legatura cu drepturi la o proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare in legatura cu drepturi la o proprietate

Buna ziua,

Am urmatoarea intrebare daca ma puteti ajuta:
Am o casa la tara in care locuiesc bunicii impreuna cu parintii, bunicii mi-au facut contract de vanzare-cumparare in urma cu o jumatate de an, parintii s-au despartit in urma cu un an(fara divort-in acte sunt casatoriti). Contractul de vanzare cumparare este cu clauza de intretinere pentru bunici. Parintii locuiesc in acea casa de aproximativ 30 ani.
Problema este urmatoare: daca tatal meu are vreun drept legal la acea casa(avand in vedere ca contractul de vanzare-cumparare este pe numele meu) si daca il pot evacua din casa avand domiciliul din buletin la acea locatie. Cazul in care il pot evacua ma intereseaza care sunt procedurile legale.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Nu are nici o importanță unde are buletinul tată D-voastră.

În cuvinte cât mai simple se poate spune că D-voastră sunteți proprietar cu condiția de a vă întreține bunucii pe durata vieții acestora.
Deci părinții (ambii) nu au teoretic nici un drept asupra acelei proprietăți, (nici un titlu) putând fi evacuați printr-o acțiune în evacuare.
Patrick_ a scris:

Nu are nici o importanță unde are buletinul tată D-voastră.

În cuvinte cât mai simple se poate spune că D-voastră sunteți proprietar cu condiția de a vă întreține bunucii pe durata vieții acestora.
Deci părinții (ambii) nu au teoretic nici un drept asupra acelei proprietăți, (nici un titlu) putând fi evacuați printr-o acțiune în evacuare.

Imi puteti zice care sunt mijloacele legale sau care este procedura pentru evacuare?
Multumesc frumos pentru raspuns!
O cerere de chemare în judecată pentru evacuare depusă la judecătoria de la adresa acelui imobil.