Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incompatibilitate functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incompatibilitate functionari publici

Un functionar public are voie sa fie asociat (fara alta functie) intr-o societate comerciala. Imi doresc un raspuns nu doar o trimitere la articolele din lege. Va multumesc tare mult.
din pacate informatiile sunt mult prea vagi. dar de principiu Legea 161/2003, spune ca functionarii publici nu ar fi in incompatibilitate cu functii din sectorul privat, in masura in care atributiile functiei publice detinute nu sunt similare cu cele din privat.
in cazul in care este vorba de asociat, trebuie analizata situatia unui eventual conflict de interese, daca exista, cum ar fi eventualele situatii in care exista interese patrimoniale care ar putea interveni intre functia publica detinuta si cea de asociat.samd
Multumesc. Asa ma gandisem si eu, dar e mult mai bine cand mai exista o parere la fel.