Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... tatal in ccc 2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

tatal in ccc 2 ani

buna.ziua.situatia noastra e urmatoarea: sotia mea e din republica moldova si a ramas insarcinata si nu a lucrat inca in romania (nici macar o luna).momentan e co-asigurata la mine.mentionez ca eu vreau sa aplic pt ccc si cic si indeplinesc toate conditiile pentru acordare.intrebarea mea e daca pot intrat in ccc si cic cu prima zi dupa nasterea copilului sau doar dupa 42 zile?nedumerirea mea e evidenta pentru ca de la primarie mi s-a spus ca doar dupa 42 zile desi eu stiam ca pot intra chiar dupa nastere datorita faptului ca sotia nu a avut venit impozabil si nici lucrata macar o luna si deci nu are drept la concediu maternitate.va rog un raspuns.cu stima, adrian radu
pt femeie e obligatoriu conc min 42 zile dp nastere. dc se uita in carte vede ca scrie acolo "dupa caz". la barbat nu e cazul./ dar acum exista obligatia ca minim 30 zile sa stea in ccc si celalalt parinte . adik fie stati un an si 11 luni, fie un doi ani dar in ultima luna sunteti in conc fara plata. pt ca doamna nu benef de ccc neavand serv aveti var de a intra fie dupa 30 zile de la nastere fie lasati luna rezervata "tatalui"(asa a fst numita in presa intrucat in general tatii stau mai putin in ccc dar e doar o interpretare de jurnalistica ) la sfarsit. ati mai avea oricum dreptul la 5 zile pt nastere copil , 3 pt botez, 15 (daca aveti un doc care atesta ca aveti cmpetente de puericultuta intrebati la maternitate si vedeti cum puteti obtine asta, se fac niste cursuri gratuite). in fct de contractul de munca si de firma dvs ati putea beneficia de un salariu la nasterea copilului (prima de nastere), poate ceva de la sindicat in fct de prevederi tb sa va interesati, se mai dadea candva ceva de la primarie dar acum nu stiu daca se mai da. succes
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 15
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta reprezentand indemnizatii si stimulent de insertie se stabilesc dupa cum urmeaza:

a) incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;

b) incepand cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente;

2. Din Normele de aplicare a OUG 111/2010:

Art. 23.
(1) Dreptul reprezentând indemnizaţia pentru creşterea copilului se cuvine dupã cum urmeazã:
a) începând cu ziua urmãtoare celei în care înceteazã, conform legii, concediul de maternitate, dar nu mai devreme de a 43-a zi de la data naşterii copilului, indiferent de persoana îndreptãţitã care solicitã dreptul, dacã cererea este depusã în termen de 60 de zile lucrãtoare de la acea datã;
b) începând cu data naşterii copilului, dacã cererea este depusã în termen de 60 de zile lucrãtoare de la acea datã, în cazul persoanelor care nu îndeplinesc condiţiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate şi a indemnizaţiei aferente;

3. Pentru ca mama copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu de maternitate atunci nu vi se aplica prevederea cu CCC dupa cele 42 de zile de la nastere asa ca dvs. ca tata al copilului puteti beneficia de indemnizatie pentru CCC incepand cu data nasterii copilului.

4. - Deoarece mama poate sta acasa cu copilul dvs. puteti beneficia direct de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.
- Adica luati si salariu de la locul de munca pentru munca depusa si primiti de la stat si stimulentul de insertie.

5. De stimulentul de insertie puteti beneficia tot de la data nasterii copilului.

6. Daca la Primarie nu gasiti intelegere faceti o sesizare la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala, cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC si stimulentul de insertie.
art.8 din OUG.111/2010, prevede ca de indemnizatia lunara sau stimulent beneficiaza oricare dintre parintii firesti ai copilului.
Dumneavoastra fiind tata si nebeneficiar al concediului de maternitate beneficiati de ICC sau stimulent cu data nasterii copilului, daca dosarul este depus in termen.
SILVIA HORVATH, Contabil
va multumesc mult tuturor pentru informatie.de la primarie o tin tot pe a lor adica imi pot lua concediu crestere copil doar dupa 42 de zile desi acele 42 de zile mama nu si le poate lua (pt ca nu are dreptul la postanatal).nu inteleg cum imi poti cere sa astept 42 de zile cind de fapt cele 42 de zile nu le "face" mama pentru ca nu are drept.am inteles ca din cauza unui aliniat din lege, unele primarii accepta dosarul pt ccc si cic doar cu ziua 43.legea e interpretabila si de aici unele primarii iau dosarul cu priam zi dupa nastere iar altele cu ziua 43.nu ma las si daca e nevoie voi apela la un avocat si voi depune contestatie si plingere.va multumesc mult oricum
1. In raspunsul meu va spuneam urmatoarele:
6. Daca la Primarie nu gasiti intelegere faceti o sesizare la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala, cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC si stimulentul de insertie.

2. Numai in cazul in care raspunsul de la AJPIS este tot negativ (ceea ce nu cred) puteti sa apelati si la un avocat.