avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributii sanatate PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributii sanatate PFA

ati putea sa ma ajutati sa-mi spuneti daca procedez corect ptr plata contributiilor de sanatate pentru un PFA? In anul 2011 am platit 2758 lei. La veniturile realizate de peste 200 000 x 5.5% imi rezulta y lei.
Rezulta ca mai aM de platit pentru 2011 : ( y-2758) = x lei. Procedez corect? sau exista o suma maxima ce se platese la sanatate?
Cel mai recent răspuns: mikismekeras , utilizator 12:30, 16 Decembrie 2012
sanatatea la pfa este 5,5% din venitul net realizat,nu conteaza suma maxima.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venitul brut (tva inclus?) richy richy Buna ziua, As avea si eu o scurta intrebare. In venitul brut este inclus si TVA-ul ? De ex. pentru plata CNAS (5.5%) a unei sume brute de 200 RON (cu ... (vezi toată discuția)
Pfa cu norma de venit cris2279 cris2279 Ce va trebui sa plateasca un PFA cu norma de venit fixa pe an (domeniu: Activitati de informatica) dupa aceste norme noi? Imi spuneti va rog un caz concret : ... (vezi toată discuția)
Obligatiile pfa fata de bs si bass(fonduri) ContSters109653 ContSters109653 Caut sa gasesc un raspuns competent si corect vis a vis de obligatiile unei persoane fizice autorizate care obtine venituri in sistem real . Multumesc (vezi toată discuția)