Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... RESTITUIRE GARANTIE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

RESTITUIRE GARANTIE

Buna ziua,

M-am angajat in 22.07.2009 si am lucrat pana in 19.04.2010 data primei suspendari a CIM.
Din 19.04.2010 pana in 15.07.2010 am fost in CM de boala obisnuita;
din 16.07.2010 pana in 31.08.2010 CM risc maternal ;
din 01.09.2010 pana in 31.12.2010 CM sarcina si lauzie si
din 05.01.2011 in CCC pana in 02.11.2012 cand am revenit la seviciu.
Mentionez ca am nascut in 02.11.2010.
Chiar in ziua cand am revenit la locul de munca am primit si preavizul ca urmare a desfiintarii postului .Din 02.11.2012 si pana in 03.12.2012 am efectuat preavizul.

Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri si sfaturi:
1.La cate zile de CO as fi avut dreptul pentru perioada lucrata?
2.Lunar mi s-a oprit (timp de 12 luni) o garantie in numerar de 30 ron in baza unui contract de garantie.Aveau dreptul sa-mi opreasca garantia in timpul CM?
3.Societatea nu a depus banii in nici un cont bancar. La solicitarea de restituire a garantiei banesti, inspectorul de personal a pus rezolutia ca se vor acorda la data lichidarii 03.12.2012, data la care am primit doar Nota de lichidare.Din nefericire d-nul director de la punctul de lucru nu doreste sa-mi restituie garantia motivand un art. din contractul de garantie: ”Consimt ca garantia sa-mi fie restituita in termen de 60 zile de la data incetarii raporturilor de munca cu societatea dar numai daca in perioada de valabilitate a prezentului contract nu voi fi produs vreo paguba pe care nu am acoperit-o.”Din punctul meu de vedere este un abuz din partea d-lui director ce doreste sa-mi restituie aceasta garantie abia in luna februarie 2013.Ajutati-ma cu un sfat :cum pot sa-mi recuperez acesti bani mai devreme de luna februarie?
Va multumesc anticipat.
pusha_dany, utilizator
1. Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic (art. 145 alin. (2) din Codul muncii).

2. Garantia se retine lunar .. prin urmare, si in timpulș concediului medical se putea obtine garantia.

3. Clauza semnata de dvs incalca prevederile legale in materie, fapt pentru care trebuia anulata in instaata de judecata.

Art.16 din Legea nr.22/1969:
Garantia in numerar si dobinda aferenta pot fi ridicate de catre gestionarul titular al carnetului de consemnare la incetarea contractului sau de munca sau la trecerea intr-o functie pentru care nu se cere garantie, in situatia in care nu a cauzat o paguba sau cind paguba a fost acoperita in intregime. Unitatea este obligata, in aceste cazuri, sa elibereze gestionarului, in termen de cel mult 10 zile, carnetul de consemnare impreuna cu o comunicare catre Casa de Economii si Consemnatiuni in care sa se arate ca titularul are dreptul sa ridice garantia.

Solutia viabila pentru recuperarea garnatiei este actionarea in instanta a angajatorului.
Durata CO in cim este de 21 de zile.Intrebarea mea se referea la perioada lucrata de cate zile de CO as fi avut dreptul pentru perioada lucrata.
Clauza semnata ati spus ca incalca prevederile legale in materie, fapt pentru care trebuia anulata in instanta de judecata.
Se mai poate anula acum?
pusha_dany, utilizator
Beneficiati de CO numai aferent perioadei 02.11-31.12.2012 .. aveti dreptul la 3 zile lucratoare.
freeelis a scris:

Beneficiati de CO numai aferent perioadei 02.11-31.12.2012 .. aveti dreptul la 3 zile lucratoare.

In perioada de preaviz se acorda CO?
Pentru perioada 22.07.2009-19.04.2010 la cate zile aveam dreptul ? Eu nu am efectuat decat o singura zi de CO (si aceea obligata fiind .....
pusha_dany, utilizator
1. In perioada de preaviz se poate lua CO ..

2. In perioada respectiva aveati dreptul la CO astfel:
- 22.07.2009 - 31.12.2009 : 12 zile lucratoare

- 01.01.2010 - 19.04.2010 : 6 zile lucratoare