Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obtinere act de proprietate. Succesiune dupa 17 ani.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obtinere act de proprietate. Succesiune dupa 17 ani.

Buna ziua,
Parintii mei au incheiat un contract de vanzare-cumparare in 1992 pentru apartamentul in care locuiau pana in acel moment cu chirie, in baza decretului-lege 61/1990 si a Hotararii de guvern nr 562/1991, urmand sa fie achitat in rate care i se retineau din slariul tatalui meu, pana in anul 2007. In anul 1995, mama mea a decedat. In momentul de fata, tatal meu nu are decat acest act . Pentru deschiderea succesiunii, care nu a fost facuta pana acum (eram 3 copii minori la momentul respectiv), cum poate tatal meu sa intre in posesia unui act de proprietate?
Avand in vedere, ca achitarea integrala a costului apartamentului a fost ulterioara decesului mamei (desi ratele devenisera simbolice datorita inflatiei), cum se va calcula cota parte ce ne revine fiecaruia?

Va multumesc
Va rog frumos, ma poate ajuta cineva cu un raspuns? Ar trebui sa merg mai intai la primarie sau la notar?