avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obtinere act de proprietate. Succesiune dupa 17 ani.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obtinere act de proprietate. Succesiune dupa 17 ani.

Buna ziua,
Parintii mei au incheiat un contract de vanzare-cumparare in 1992 pentru apartamentul in care locuiau pana in acel moment cu chirie, in baza decretului-lege 61/1990 si a Hotararii de guvern nr 562/1991, urmand sa fie achitat in rate care i se retineau din slariul tatalui meu, pana in anul 2007. In anul 1995, mama mea a decedat. In momentul de fata, tatal meu nu are decat acest act . Pentru deschiderea succesiunii, care nu a fost facuta pana acum (eram 3 copii minori la momentul respectiv), cum poate tatal meu sa intre in posesia unui act de proprietate?
Avand in vedere, ca achitarea integrala a costului apartamentului a fost ulterioara decesului mamei (desi ratele devenisera simbolice datorita inflatiei), cum se va calcula cota parte ce ne revine fiecaruia?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: miara , utilizator 12:19, 19 Decembrie 2012
Va rog frumos, ma poate ajuta cineva cu un raspuns? Ar trebui sa merg mai intai la primarie sau la notar?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestare contract vanzare-cumparare mulinita mulinita In 1992, soacra mea a cumparat un apartament de la stat, conform Decretului Lege nr.61/1990; HG 88/1991 si HG 562/1991.Conform art.7 din Legea 61/1990, o ... (vezi toată discuția)
Demolare casa in 1988, atribuire garsoniera in urma demolarii CamiHu CamiHu Buna seara, Tatal meu a decedat in 11.12.2022… Statea intr-o garsoniera atribuita de stat - cu chirie, in urma demolarii casei sale - proprietate, in anul ... (vezi toată discuția)
Succesiune in dezbatere MariaBalasa MariaBalasa Succesiunea este in dezbatere. Sunt trei mostenitori, se face dezbatere dupa ambii parinti. Unul a decedat acum 15 ani, celalalt anul trecut. Printre bunuri ... (vezi toată discuția)