Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Reevaluare apartament-reinregistrare primarie
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Reevaluare apartament-reinregistrare primarie

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema.
In 2009 am achizitionat un apartament pe persoana juridica de la un dezvoltator imobiliar, achizitia facandu-se pe baza unui contract de vanzare cumparare (am platit un avans+sistem de rate pe 7 ani). In conttract s-a trecut valoarea apartamentului la momemntul finalizarii grilei de rate (deci valoarea de peste 7 ani), adica 90.000 E.
Am inregistrat contractul la administratia financiara si am platit impozit aferent in fiecare an.

Acum as dori reevaluarea apartamentului si reinregisrtaarea lui la administratia financiara, pentru a plati un impozit mai mic (impozitul este aprox.3500 ron/an).

Va rog sa imi spuneti care este procedura pentru aceasta reinregistrare cu o noua valoare dupa ce am efectuar reevaluarea?

Va multumesc mult!
Va trebui sa solicitati unui evaluator - membru ANEVAR-sa va faca un raport de evaluare a cladirii. Evaluatorului ii veti spune care este scopul reevaluarii.
Cititi si aceste topice :
www.avocatnet.ro/content/for...