Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Probe CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Probe CEDO

As dori sa stiu daca absolut fiecare hartie pe care o depun la CEDO trebuie sa fie autentificata conform cu originalul, sau doar hotararile trebuiesc sa fie asa? Adica ma refer daca doresc sa trimit acte medicale, sau CERERILE/MEMORIILE mele trimise catre autoritati va trebui sa le cer inca odata de la arhiva instantei cu stampila aia pe ele "conform cu originalul" ?
La plangerea adresata CEDO se va atasa o copie a deciziilor pronuntate în cazul dumneavoastra de catre toate autoritatile publice vizate.
Rog răspuns explicit : trebuiesc să fie autentificate copiile depuse la cedo, sau sunt suficiente copii simple neautentificate?
Stimați forumiști,

Curtea Europeană cere exclusiv copii. Nu copii autentificate, nu copii traduse, nici măcar nu cere copii legalizate, doar copii realizate prin metoda xerocopierii.

Acest lucru reiese clar din interpretarea Regulilor 46.g și 47.1. h ale Regulamentului Curții, printre altele. Aceste Reguli arată exclusiv obligația de a trimite copii, nu copii legalizate, certificate, traduse...etc.

Deci, stimați forumiști, trimiteți copii simple.

Cu stimă.

Mulțumesc mult pentru răspuns complet și fondat (motivat)

Cu stima și respect!!

P. S. V-am acordat un '' recomanda '' =D>