Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cerere CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cerere CEDO

buna ziua,

intentionez sa transmit o petitie catre CEDO.am nevoie de cateva lamuriri:
-actele se trimit in copie certificate cu originalul sau in copie simpla?
-este in regula sa transmit de prima data formularul tip?
Ati parcurs toate instantele nationale ?
da.am o decizie definitiva
Stimat forumist,

1. Actele se transmit în copie simplă, CEDO necerând altceva;
2. Nu se pune problema dacă este sau nu in regula sa transmiteți de prima data formularul tip. Este chiar obligatoriu să faceți acest lucru, deoarece, altfel, Curtea va putea refuza analizarea cerereii dvs.

Cu stimă.