Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Revizuire dosar penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Revizuire dosar penal

Buna ziua ,

Am o nelamurire cu privire la revizuirea unui dosar penal . Daca in urma respingerii cererii de revizuire de catre instanta de fond -respectiv Judecatoria- se poate declara apel ,pentru judecarea la Tribunal sau numai recurs la Curtea De Apel?
Recurs la Curtea de Apel.
Va multumesc pentru raspuns! Am inteles ca se face doar Recurs la Curtea de Apel dar nu mai inteleg semnificatia art.407 cpp conform caruia sentintele instantei de revizuire ,date potrivit art.403 alin.3 si art.406 alin.1, sunt supuse acelorasi cai de atac ca si hotararile la care se refera revizuirea, iar decizile date in apel sunt supuse recursului.