Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general RESTITUIRE G.B.E.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

RESTITUIRE G.B.E.

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: am un contract de constructii care prevede o G.B.E..
Contabil am avut inregistrarile:
231-404
404-%
Dupa receptionarea lucrarilor am constatat ca sunt necesare reparatii si a fost incheiat un contract cu un alt furnizor pentru executarea lor.
Antreprenorul a fost de acord sa utilizez o parte din G.B.E. pentru plata reparatiilor catre noul furnizor.
Ce inregistrare contabia trebuie sa fac pentru a evidentia ca operatia de reparatii este platita din G.B.E.?
167 (db) - ? (cr)

Va multumesc.
Incheiati un act aditional cu antreprenorul la contractul de executie al lucrarilor din care sa reiasa ceea ce ne-ati prezentat mai sus (acordul antreprenorului de a se folosi GBE in cazul unor reparatii ulterioare, pe perioada garantiei).

Pentru inregistrarea contabila, ma gandesc si revin.