avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general RESTITUIRE G.B.E.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

RESTITUIRE G.B.E.

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: am un contract de constructii care prevede o G.B.E..
Contabil am avut inregistrarile:
231-404
404-%
167
5121
Dupa receptionarea lucrarilor am constatat ca sunt necesare reparatii si a fost incheiat un contract cu un alt furnizor pentru executarea lor.
Antreprenorul a fost de acord sa utilizez o parte din G.B.E. pentru plata reparatiilor catre noul furnizor.
Ce inregistrare contabia trebuie sa fac pentru a evidentia ca operatia de reparatii este platita din G.B.E.?
167 (db) - ? (cr)

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 00:33, 20 Decembrie 2012
Incheiati un act aditional cu antreprenorul la contractul de executie al lucrarilor din care sa reiasa ceea ce ne-ati prezentat mai sus (acordul antreprenorului de a se folosi GBE in cazul unor reparatii ulterioare, pe perioada garantiei).

Pentru inregistrarea contabila, ma gandesc si revin.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Garantii de buna executie negut_dorina negut_dorina buna ziua,am si eu o intrebare sa facut o factura de vanzare pe garantie de buna executie cum o inregistrez? este facuta fara tva si se incaseaza prin banca la ... (vezi toată discuția)
Garanție de participare și garanție de bună execuție: care este diferența dintre ele și care sunt operațiile contabile care se fac la plata din cont? ionela11 ionela11 Buna ziua, Care este diferenta intre garantia de participare la o licitatie si garantia de buna executie? Care sunt operatiile contabile care se fac la ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in contab. rata lunara sacko sacko Buna In ce cont se inregistreaza valoarea unei facturi ce reprezinta rata 1/2/3.....aferent contract nr. 1 din august 2010. Mentionez ca este vorba de o ... (vezi toată discuția)