avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... acoperisul buclucas
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

acoperisul buclucas

Bun gasit,

Astazi am primit o instiintare de la presed. AP, ca va apela la instanta daca nu platesc la fondul de reparatii al asociatiei. Precizez ca am refuzat sa cotizez la acest fond pentru ca banii vor merge catre repararea acoperisului; insa conform legii 230/2007 art.14 si art.56 alin.1 lit.a,c; proprietarului ii revine aceasta sarcina, din cate am inteles eu.Daca stiti ceva va rog spuneti-mi si mie sa stiu ce am de facut. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 22:35, 6 Februarie 2009
Sa intelegem ca dvs. nu aveti calitatea de proprietar ?
sunteti coproprietar pe cote-parti pe partile comune ale imobilului, acoperisul este spatiu comun, prin urmare aveti obligatia de a contribui la repararea acestuia.
Reparatia terasei se plateste de toti proprietarii, proportional cu cota-parte, deci trebuie sa participati la formarea fondului de reparatii (care nu este format numai pentru terasa, ci si pentru orice reparatie sau lucrare de intretinere).
romibaro a scris:

sunteti coproprietar pe cote-parti pe partile comune ale imobilului, acoperisul este spatiu comun, prin urmare aveti obligatia de a contribui la repararea acestuia.
tocmai de la proprietate a intervenit problema ... este doar CHIRIAS. ambele articole la care face referire initiatorul topicului se refera la PROPRIETAR.
si mai spune lumea ca eu sint cel care nu citesc ceea ce scriu ceilalti. ,,este mai usor de vazut paiul din ochiul altuia decit birna din propriul ochi" . (si stiu ei la cine ma refer):secret:
Dan Neagu a scris:

Bun gasit,

Astazi am primit o instiintare de la presed. AP, ca va apela la instanta daca nu platesc la fondul de reparatii al asociatiei. Precizez ca am refuzat sa cotizez la acest fond pentru ca banii vor merge catre repararea acoperisului; insa conform legii 230/2007 art.14 si art.56 alin.1 lit.a,c; proprietarului ii revine aceasta sarcina, din cate am inteles eu.Daca stiti ceva va rog spuneti-mi si mie sa stiu ce am de facut. Va multumesc.

Daca relatia dv cu proprietarul se bazeaza pe un contract de inchiriere cititi-l cu atentie si vedeti daca s-a precizat acolo cine are obligatia de a plati la asociatie si ce anume. Eu am cazuri foarte concrete si distincte in asociatie:
1. Un proprietar prin contract cu chiriasul se obliga sa achite totul la asociatie si-si recupereaza banii de la chirias.
2. Un proprietar prin contract pe 10 ani a prevazut clar faptul ca toate cheltuielile inclusiv fondurile de reparatii, rulment le achita chiriasul.
3. Un proprietar plateste fondul de rulment si reparatiile iar chiriasul toate cheltuielile lunare.
Oricum cineva trebuie sa plateasca : ori proprietarul ori chiriasul.
Chitanta se face pe numele celui care plateste. Fondul de reparatii nu se mai restituie chiar daca nu se foloseste la plecarea din asociatie a celui care la platit, dar fondul de rulment se restituio celui ce la platit indiferent ca este proprietar sau chirias. Noi asa procedam bazandu-ne pe lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fond de reparatii bloc savuvirgil savuvirgil Locuiesc intr-un bloc cu 100 de garsoniere din care 99 sunt proprietate iar eu sunt chirias la intr-o garsoniera care este proprietatea Primariei Capitalei. ... (vezi toată discuția)
Chiriașii plătesc fondul de reparații incluse în cheltuielile de întreținere? kikybaly kikybaly Bună seara, Aș vrea să știu dacă, conform legislației în vigoare, plata fondului de reparații și a fondului de rulment (cele incluse în cheltuielile ... (vezi toată discuția)
Chirias la bloc , ce trebuie sa platesc. justlower justlower Buna seara, am inchiriat o garsoniera acum o luna in bucuresti.Am facut contract cu proprietarul dar nu legal. Toate bune si frumoase pana cand a venit ... (vezi toată discuția)