Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprire fara hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprire fara hotarare judecatoreasca

in anul 2007 am contractat un card de credit la banca. luna aceasta mi-a oprit intreaga suma care imi intra pe cardul de salar, acesti bani sunt norma de hrana si indemnizatia cresterea copil. am cerut sa mi se aduca la cunostinta de hotararea judecatoreasca prin care s-a dispus aceasta poprire, iar ei mi-au spus ca nu au si au invocat un articol din acel contract pe care nu (cred)ca l-am semnat. am fost in sediul bancii si mi-au spus ca nu au ce sa faca. au dreptul sa faca lucrul asta?
am ramas acum cu 2 copii, in pragul sarbatorilor fara nici un ban. vreau un ajutor urgent sa recuperez macar indemnizatia. sunt disperat.:((
gi-jane2, moderator
Banuiesc ca printr-un card de credit vreti sa spuneti ca ati scos sume de bani, de genul contului pentru nevoi personale. Probabil ati semnat un contract, altfel nu v-ar fi dat banii. In acest caz nu e nevoie de hotarare judecatoreasca, contractele de imprumut sunt prin ele insele titluri executorii si pot fi puse in executare.

Vis-a-vis de blocarea tututor banilor din cont, trebuie sa stiti ca bancile, atunci cand primesc o adresa de poprire, blocheaza toata suma din cont, nu sunt obligate sa retina doar ce poate fi blocat si nu verifica ce parte din suma din cont reprezinta sume cu destinatie speciala.

Puteti face contestatie la executare pentru a vi se restitui banii blocati fara drept, insa va dura pana se solutioneaza. Ar fi bine sa faceti contestatia cat mai curand pentru ca aveti acest drept doar 15 zile de la data la care ati aflat de poprire.

Succes!
Dana Fatol, Avocat
totodata trebuie vazuta oug111/2010 prin care se specifica ca aceasta indemnizatie nu poate fi considerata suma de poprire