Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... contract asistenta juridica in engleza
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

contract asistenta juridica in engleza

Buna ziua,
ma poate ajuta cineva cu un model de contract de asistenta juridica in engleza?

multumesc foarte mult
Stimat forumist,

Din păcate, nu înțeleg clar ce doriți.

De exemplu, avocații Baroul București folosesc anumite contracte de asistență tipizate, ale căror prevederi le puteți traduce, pur și simplu.

Dacă doriți anumite clauze, pot fi inserate ca adiționale, atât în română, cât și traduse.

De altfel, un contract de asistență juridică are elementele obișnuite ale unui contract: părți, obiect, beneficiar, termene...

Prin urmare, totul depinde și de ce doriți dvs.

Cu stimă.
Ca sa nu va complicati puteti face o traducere in limba engleza a contractului prin traducator autorizat pe cheltuiala clientului asa cum prevede si legea.
Veti avea semnate atat contractul din limba romana cat si cel din limba engleza.

Sunt aspecte legate de durata reprezentarii care poate fi de un termen, doua sau mai multe, etc. si clientul trebuie sa le inteleaga.