avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... proceduri ale curtii penale internationale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

proceduri ale curtii penale internationale

Cu stima !
Va rog, daca ma puteti lamuri:
- plangerile catre Curtea Penala Internationala se pot efectua si in limba romana (vorbita si inteleasa, scrisa - de petent) sau trebuiesc obligatoriu traduse in engleza si/sau franceza ?
- daca trebuiesc traduse, se asigura translator / interpret ?
daca nu,
- poate face singur petentul traducerea sau trebuiesc traducatori autorizati ?
- se pot asigura asistenta si cheltuieli ocazionate de proces de catre Curte ?
- ce cheltuieli trebuiesc efectuate ?
- exista formulare tipizate pentru plangeri (similar formularelor CEDO) sau sunt liber alese ?
- daca da, unde se gasesc ?

Cu stima !
Cel mai recent răspuns: vpatrana , utilizator 15:23, 27 Iulie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aceasta curte are o anumita competenta si nu o puteti sesiza precum.ati sesiza CEDO.
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Iulie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Menirea și scopul acelei instituți juridice internaționale este de a judeca persoane care au comis genociduri, crime de război și crime împotriva umanității.
inter alia: est modus in rebus...
hic iacet lepus !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Costuri intentare proces c.e.d.o. Villy1liv Villy1liv Villy1liv Villy1liv Buna ziua, Poate cineva sa estimeze costurile unui proces la C.E.D.O. de la intentare pana la finalizarea acestuia? (vezi toată discuția)
Proces cedo ioana0606 ioana0606 Buna seara, Am si eu un amic foarte bun ,care Curtea de la CEDO i-a acceptat dosarul si acum trebuie sa trimita toate actele.Am inteles ca trebuiesc traduse ... (vezi toată discuția)
Cerere cedo - strasbourg fiore6 fiore6 Buna ziua! Am redactat o cerere pentru Cedo, insa nu stiu daca ar fi mai bine sa o trimit in lb engleza sau in lb romana. Care este diferenta si daca trebuiesc ... (vezi toată discuția)