Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... proceduri ale curtii penale internationale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

proceduri ale curtii penale internationale

Cu stima !
Va rog, daca ma puteti lamuri:
- plangerile catre Curtea Penala Internationala se pot efectua si in limba romana (vorbita si inteleasa, scrisa - de petent) sau trebuiesc obligatoriu traduse in engleza si/sau franceza ?
- daca trebuiesc traduse, se asigura translator / interpret ?
daca nu,
- poate face singur petentul traducerea sau trebuiesc traducatori autorizati ?
- se pot asigura asistenta si cheltuieli ocazionate de proces de catre Curte ?
- ce cheltuieli trebuiesc efectuate ?
- exista formulare tipizate pentru plangeri (similar formularelor CEDO) sau sunt liber alese ?
- daca da, unde se gasesc ?

Cu stima !
Aceasta curte are o anumita competenta si nu o puteti sesiza precum.ati sesiza CEDO.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Menirea și scopul acelei instituți juridice internaționale este de a judeca persoane care au comis genociduri, crime de război și crime împotriva umanității.
inter alia: est modus in rebus...
hic iacet lepus !