Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... este primita la CEDO o plangere scrisa in Lb romana?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

este primita la CEDO o plangere scrisa in Lb romana?

nu-mi permit traducerea se primeste scrisa in lb romana?
da, puteti trimite cererea si in limba romana.
Da se poate, dar acolo o vor traduce. Cine, are interese, nu are.... Multi din cei care au trimis in romana, au avut surpriza sa le fie respinse cererile.....
Stimat forumist,

Evident puteți redacta o cerere CEDO în limba română. De altfel, puteți observa și singur, formularul oficial al Curții poate fi descărcat și în varianta română.

Limbile oficiale ale Curții - engleza și franceza - se utilizează, obligatoriu, doar după admiterea în principiu a cererii și comunicarea acesteia către Guvern.

Cu stimă.