avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa vamala SUA
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa vamala SUA

vreau sa i-mi cumpar pentru firma mea 2 programe cu licenta din SUA
Ce taxa ar trebui sa platesc cand ajung produsele in vama.
Produsele au valoarea de aprox. 550 $
Cel mai recent răspuns: BX , utilizator 14:41, 20 Decembrie 2012
Veti plati TVA plus eventuale taxe cuprinse în tariful vamal comun de import al UE, adoptat prin Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 2658/87 privind nomenclatura tarifară şi statistică şi tariful vamal comun. Taxele vamale aplicabile sunt cele prevăzute în anexa Regulamentului (CE) nr. 1549/2006 privind modificarea anexei I a Regulamentului (CEE) nr. 2658/1987 a Consiliului privind Nomenclatura tarifară şi statistică şi Tariful Vamal Comun.
Este posibil ca produsele software sa fie scutite de alte taxe (adica sa platiti doar TVA), dar nu stiu cu siguranta daca asta este valabil in acest moment.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie tigari din import pentruu consum propriu MihaiDG MihaiDG Vreau sa comand de pe un site strain un cartus de tigari pentru consum propriu. V trebui sa platesc alte txe statului Roman? Accize, tva.... (vezi toată discuția)
Ce tva platesc la cumpararea unei masini din america? truta_marian truta_marian Bună ziua. Ce lege să citesc pentru a afla ce TVA trebuie să plătesc la achiziţia unui autovehicul din S.U.A.? Vă mulţumesc. (vezi toată discuția)
Tva arenda grau ContSters329143 ContSters329143 Buna ziua!. Va rog sa imi spuneti daca am facturat bine arenda grau cu tva 9%. Am o firma la control si i s-a zis administratorului ca trebuia sa factureze cu ... (vezi toată discuția)