Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa vamala SUA
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa vamala SUA

vreau sa i-mi cumpar pentru firma mea 2 programe cu licenta din SUA
Ce taxa ar trebui sa platesc cand ajung produsele in vama.
Produsele au valoarea de aprox. 550 $
Veti plati TVA plus eventuale taxe cuprinse în tariful vamal comun de import al UE, adoptat prin Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 2658/87 privind nomenclatura tarifară şi statistică şi tariful vamal comun. Taxele vamale aplicabile sunt cele prevăzute în anexa Regulamentului (CE) nr. 1549/2006 privind modificarea anexei I a Regulamentului (CEE) nr. 2658/1987 a Consiliului privind Nomenclatura tarifară şi statistică şi Tariful Vamal Comun.
Este posibil ca produsele software sa fie scutite de alte taxe (adica sa platiti doar TVA), dar nu stiu cu siguranta daca asta este valabil in acest moment.