avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrerupere co cu cm si a cerere de incetare cu 55 b
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrerupere co cu cm si a cerere de incetare cu 55 b

Cum se procedeaza in cazul in care un salariat are cerere de incetare cu 55 lit. b) si vine cu un concediu medical care depaseste data incetarii, se inceteaza contractul la data solicitata de angajat sau se continua contractul pana la data terminarii concediului medical si abia apoi incetarea CIM-ului? Si daca se continua activitatea unde in lege se precizeaza acest lucru?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:52, 28 Decembrie 2012
Se inceteaza c.i.m. la data respectiva ...
deci cu data de 31.12.2012 salariatului ii inceteaza cim-ul cf demisiei facute de el cu art.55/b
chiar daca acesta prezinta concediu medical si pe luna ianuarie2013
Demisia nu este reglementata de art.55 lit.b C.mun. .. daca din acordul de vointa al partilor a rezultat ca data incetarii c.i.m. sa fie data de 31.12.2012, atunci la aceasta data se va inceta raportul de munca ... exceptie facand situatia in care partile decid altceva pana la data respectiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare cim girbeaelena girbeaelena Este posibil ca CIM - ul sa fii incetat cu data de 29.11. 2013 in conditiile in care mi-am dat demisia cu acordul partilor conf. art. 55 lit. B in data de ... (vezi toată discuția)
Concediul medical suspenda perioada de preaviz in cazul incetarii cim cu acordul partilor? Maria3333 Maria3333 Sunt salariata si am depus o cerere de incetare a CIM cf. art. 55 lit b., data cererii este 26.11.2014, data de incetare este 01.02.2015. Deoarece am functie ... (vezi toată discuția)
Incetare cim art 55, lit b alcibiade alcibiade Buna seara, In conditiile in care am solicitat prin depunerea la registratura unitatii in data de 07 a cererii privind incetarea CIM in data de 08, conform ... (vezi toată discuția)