Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrerupere co cu cm si a cerere de incetare cu 55 b
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrerupere co cu cm si a cerere de incetare cu 55 b

Cum se procedeaza in cazul in care un salariat are cerere de incetare cu 55 lit. b) si vine cu un concediu medical care depaseste data incetarii, se inceteaza contractul la data solicitata de angajat sau se continua contractul pana la data terminarii concediului medical si abia apoi incetarea CIM-ului? Si daca se continua activitatea unde in lege se precizeaza acest lucru?
Se inceteaza c.i.m. la data respectiva ...
deci cu data de 31.12.2012 salariatului ii inceteaza cim-ul cf demisiei facute de el cu art.55/b
chiar daca acesta prezinta concediu medical si pe luna ianuarie2013
Demisia nu este reglementata de art.55 lit.b C.mun. .. daca din acordul de vointa al partilor a rezultat ca data incetarii c.i.m. sa fie data de 31.12.2012, atunci la aceasta data se va inceta raportul de munca ... exceptie facand situatia in care partile decid altceva pana la data respectiva.