avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... decret nr 31 / 1954
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

decret nr 31 / 1954

buna seara! ma ajutati va rog sa adaptez art 6 alin 1 din Decretul nr 31 / 1954, (abrogat) - "nimeni nu poate fi ingradit in capacitatea de folosinta si nici lipsit in tot sau in parte, de capacitatea de exercitiu, decat in cazurile si in conditiile stabilite de lege" la LEGISLATIA ACTUALA? multumesc

Cel mai recent răspuns: Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator 20:10, 21 Decembrie 2012
Vedeţi art. 28 şi 29 din Noul cod civil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Capacitatea de a incheia acte juridice Magna-Charta Magna-Charta Care este diferenta dintre incapacitatea de folosinta si incapacitatea de exercitiu? Un minor intre 14 si 18 ani are capacitate de exercitiu restransa,acesta ... (vezi toată discuția)
Munca minorilor elekespali elekespali Vreau sa intreb daca este legal folosirea minorilor(chiar de la varsta de 13-14 ani) pentru impartire de pliante, ziare, reviste de reclame?? (vezi toată discuția)
Renuntare la drept de proprietate huminiuc huminiuc Buna ziua, Eu si sotia mea am dobandit prin vanzare-cumparare un teren,acum 12 ani;intre timp am construit pe acest teren o casa de vacanta.Datorita ... (vezi toată discuția)