Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprumut - cum recuperez suma data cu imprumut?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprumut - cum recuperez suma data cu imprumut?

am imprumutat pe cineva cu o suma de1000 lei pt a pleca in germania, tipul respectiv insa acu cand trebuie sa returneze banii ma evita , ce actiuni legale pot face pt a imi recupera banii. Multumesc anticipat
A fost incheiat un contract de imprumut de consumatie?
Daca aveti dovezi cum ca l-ati imprumutat puteti sa-l actionati in instanta.
Incearca si mediere.
Daca apreciati ca detineti probe temeinice si indubitabile prin care sa dovediti imprumutul,puteti sesiza oficial parchetul responsabil
Anterior depunerii sesizarii ,puteti notifica imprumutatul dvs cu obligatia restituirii sumei