avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1816 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare bani
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare bani

Buna seara.

Acum 6 luni am fost presata cu telefoane si mesaje din partea unei rude sa o ajut cu o suma de bani pt cateva zile care au devenit cateva luni bune pline de rugaminti/ telefoane/ mesaje, toate incercari zadarnice de a-i primi inapoi.
Ignorare totala si o mare nepasare..
Am dovada trimiterii acelei sume si toate mesajele respective.
Cum pot proceda pt a soma acea persoana sa returneze suma imprumutata?
Ma puteti indruma, va rog?
Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:42, 27 August 2016
Aveti document asumat de catre parti care sa contina scopul imprumutului,termen returnare imprumut,clauze asiguratorii,solutionare litigii ?
Precizati ca detineti strict
dovada trimiterii acelei sume si toate mesajele respective.

Initial notificati oficial persoana cu obligatia restituirii sumei,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente soluttionarii in instanta
Daca imprumutatul nu se achita de obligatie,formulati actiune in instanta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bani nereturnati love_mihalina love_mihalina Am imprumutat un prieten cu 200 de euro trimisi prin western union (inca am chitanta) acum aproximativ un an. Trebuia sa mi-i returneze in 2 saptamani. Ce pot ... (vezi toată discuția)
Bani imprumutati, recuperare teodora2015 teodora2015 Cum pot sa obtin o suma de bani pe care am dat-o unei persoane si nu o pot recupera? (vezi toată discuția)
Bani împrumutați! Alexandru0312 Alexandru0312 Bani împrumutați! Buna ziua, Acum ceva timp am împrumutat o persoana cu suma de 500 lei. Împrumutul s-a facut prin transfer bancar, discutie ... (vezi toată discuția)