Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare bani
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare bani

Buna seara.

Acum 6 luni am fost presata cu telefoane si mesaje din partea unei rude sa o ajut cu o suma de bani pt cateva zile care au devenit cateva luni bune pline de rugaminti/ telefoane/ mesaje, toate incercari zadarnice de a-i primi inapoi.
Ignorare totala si o mare nepasare..
Am dovada trimiterii acelei sume si toate mesajele respective.
Cum pot proceda pt a soma acea persoana sa returneze suma imprumutata?
Ma puteti indruma, va rog?
Multumesc mult.
Aveti document asumat de catre parti care sa contina scopul imprumutului,termen returnare imprumut,clauze asiguratorii,solutionare litigii ?
Precizati ca detineti strict
dovada trimiterii acelei sume si toate mesajele respective.

Initial notificati oficial persoana cu obligatia restituirii sumei,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente soluttionarii in instanta
Daca imprumutatul nu se achita de obligatie,formulati actiune in instanta