Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate sa vanda tata casa fara succesiune facuta?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate sa vanda tata casa fara succesiune facuta?

Buna ziua,

1 - Mama a a murit acum 4 ani; eu,fratele meu si tata nu am facut succesiune. Acum tata ar vrea sa vanda casa. Poate sa faca asta fara stirea mea? Mentionez ca am o relatie ostila cu el dintotdeauna, dar im mod special de dupa decesul mamei.
2 - Tata are pamant dobandit inaintea casatoriei cu mama. In urma mariajului, acesta a ajuns bun comun? Intra la masa succesorala?
3 - Ce se intampla cu banii din cont? (deloc putini)
Multumesc
La succesiunea anterioara am apelat la instanta. In cazul de fata eu nu am nici un interes sa fac succesunea, doar ca nu vreau ca tata sa vanda casa; sa traiasca acolo linistit doar.
De ce spuneti "in cazul meu 1/2 din bani"? E tata, eu si un frate. cum sa beneficiez eu de jumatate din ei?
Daca citeati cu atentie este vorba de masa succesorala stimate domn! Normal ca in masa succesorala intra 1/2 din sumele de bani care se uvin in cote parti mostenitorilor adica dvs fratelui i tatalui ...nu numai dvs...
Binenteles ca se va lua in considerare soldul contului de la momentul decesului mamei.

Daca in prezent suma este mai mica, diferenta va trebui raportata la masa succesorala si avuta in vedere.