avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare definitiva si irevocabila

Detin o hotarare judecatoreasca definitiva prin neapelare din 1999 care a rezultat din partajul unei proprietati .Se poate transforma in hotarare definitiva si irevocabila?
Cel mai recent răspuns: ContSters273208 , utilizator 14:32, 25 Decembrie 2012
de la sine a rămas! Solicitați instanței ce a pronunțat-o, să facă mențiunea aceasta pe ea.
Hotararea este pe numele fostului proprietar de la care am cumparat. Deci cine trebuie sa faca solicitarea si carei instante(eu nefiind parte in proces)?
Ultima modificare: Luni, 24 Decembrie 2012
ContSters273208, utilizator
Daca ati cumparat la notar in mod sigur au fost rezolvate toate formalitatile legale.

Dvs. nu puteti face legalizarea hotararii si nici nu trebuie facuta.

Craciun fericit!
In mod normal partea in proces trebuie sa faca demersurile pentru a se mentiona pe hotarare ca este definitiva si irevocabila. Se adresa instantei de fond.
Craciun fericit!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sentinta de divort droni droni Buna ziua Mama mea are o sentinta de divort din 2004. Este plecata din tara, iar acum cand a dorit sa-si modifice actele la ambasada i s-a spus ca nu poate ... (vezi toată discuția)
Clarificare ncpc - comunicarea unei hotarari catre parti goplanet goplanet Pentru o hotarare definitiva si irevocabila se considera ca s-au indeplinit legal formalitatile de comunicare catre parti a ei ? (vezi toată discuția)
Cum fac o hotarire definitiva si irevocabila?unde? mihaelasorin mihaelasorin Eu am divortat si nu mare idee cum sun actele acestea.stiu ca hotarirea trebuie sa o fac definitiva si irevocabila! in ce conditi se poate face si unde? ... (vezi toată discuția)